| AlexU13 a întrebat:

Cei care sunteti la filologie : cam ce carti mi-ati recomanda sa am in legatura cu secolul 19 si cele 2 razboaie mondiale?

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ai primit un răspuns ...de groază.
Ce legătură are „Cel mai iubit dintre pămînteni" cu secolul 19 și cu cele dăuă războaie mondiale?
Ce legătură are „filologia" cu aceste perioade?
Pe tine te interesează cărți de bele tristică sau lucrări documentare?
Te interesează literatură română sau universală?
Iar despre perioadele solicitate de tine s-au scris, cred eu, peste 10.000 de cărți.
Literatura universală a secolului al XIX - lea este una extrem de bine garnisită cu mii de titluri.

| AlexU13 explică (pentru corolav):

Pai ma intereseaza sa fac o prezentare despre razboiul Crimeii (1852-1856), razboiul ruso-romano-otoman (1877-1878) si formarea Antantei sad. Si nu stiu din ce carti sa iau informatii despre astea.

| corolav a răspuns:

Găsești excelente materiale pe google - wikipedia; în „Enciclopedia Universală Britanica; un roman, pe care l-am citit eu în urmă cu vreo 50 de ani, se numea „Căderea Sevasto polului".
Probabil că mai sînt încă multe ase menea lucrări.
Nu-mi vin acuma în minte sau chiar poate nu le știu.

| Plesa_Alexandru_1998 a răspuns:

Nu sunt la filologie, poti citi cel mai iubit dintre pamanteni.