| maddy673 a întrebat:

Cine imi poate recomanda si mie niste carti(apropo sunt in clasa a vi-a)?
P.S. Dau fundita!
Multumesc anticipat!
happy happy happy

Răspuns Câştigător
| faya a răspuns:

Anna Frank a fost o fetita evreica ( cetatenie germana ) care a prins cel de-al 2-lea razboi mondial din pacate. Si a stat ascunsa impreuna cu familia ei intr-o casa din Amsterdam - circa 2 ani. Din pacate aproape de sfarsitul razboiului sunt descoperiti in ascunzatoare si sunt trimisi in lagar. Acolo ea moare - dar supravietuieste tatal ei. El a facut posibila aparitia acestei carti - in memoria ei. Interesanta e cartea pentru ca e scrisa chiar de ea - este jurnalul ei scris in perioada asta. Este sufletul ei pe hartie, intrebarile adolescentei, dragostea fata de un baiat care statea si el ascuns acolo.
Uite aici cateva si despre Anna Frank : http://ro.wikipedia.org/wiki/Anne_Frank ( ca sa o cunosti putin inainte de a o citi - mai ales sa ii poti vizualiza chipul)
PS exista N filme cu povestea ei insa cartea e altceva. E mai intima.

http://www.google.ro/......tp?/search

16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciresarii,Cei trei Muschetari, seria de Jules Verne, Elevul Dima dintr-a VII-a.

| Diavolcata a răspuns:

A 6-a? Pai depinde ce vrei.
Ti-as-i recomanda "Cei trei muschetari"; "Dupa douazeci de ani"; "Vicontele de Bragelonne" (sunt legate intre ele) de Alexandre Dumas.
Heidi
Colt Alb
Morometii
La Medeleni
Florita din codru
Pacala
Aleodor Imparat
In conjurul lumi in 80 de zile
Este doar parerea mea
Funda?

| AndradaRoxana9 a răspuns:

Buna.Uite cateva din cartile care imi plac mie. happy
Insemnarile unei pustoaice - Rachel Renée Russell
Jurnalul unui pusti-Jeff Kinney
La medeleni-Ionel Teodoreanu
Ciresarii -Constantin Chirita
Romanul adolescentului miop- Mircea Eliade
Cismigiu&Comp. (prima parte) si a doua Buna dimineata, baieti!-de Grigore Bajenaru
Jurnalele Vampirilor -L. J. Smith
Vampirii Sudului -CHARLAINE HARRIS
Jocul umbrelor -Mireille Calmel
Eve-Anna Carey
Vampiratii ( cuprinde mai multe volume )-Justin Somper
Zambeste si mori - R.L Stine
Manuscrisul gasit la Accra-Paulo Coelho
Aventurile lui Habarnam si ale prietenilor sai -Nikolai Nasov
Nu coborati in pivnita - R.L Stine
Sper ca ti-am fost de ajutor. Iti urez un Paste Fericit alaturi de cei dragi!

| MissVamp a răspuns:

Wardstone si Scoala Fricosilor(cui i-o lasi pe aia? Las-o pe Nina ca aia se duce singura pe a opta luna sau... unde se duce ea)Te pup! Bafta la scoala!(joiiiiiiiii... pag 32 32)

| maddy673 explică (pentru MissVamp):

Mie imi place nina mai piss criss

| MissVamp a răspuns (pentru maddy673):

Si asta e...

| maddy673 explică (pentru MissVamp):

Mai taci! 1

| maddy673 explică (pentru MissVamp):

Nici macar nu ai citit-o!

| MissVamp a răspuns (pentru maddy673):

Si ce daca mie nu imi place nu inseamna ca nu iti place si tie! Asta e problema ta! Termina-te(acum ai o criza de nervi si te uiti urat la mine dar apoi zambesti iar). Bafta!

| BeHappyAndSmile a răspuns:

Daca vrei niste carti mai amuzante ti-as recomanda"Jurnalul unui pusti " " Jurnalul unei pustoaice " "Tabara " "Slam " "Oscar si Tanti Roz " dar este putin trista sau "Morometii" " La Medeleni " " Colt Alb " "Padurea Spanzuratilor " "Adam si Eva " " Ciresearii". Sper sa iti place. Funda?big grin

| Andaw a răspuns:

Ar trebuii sa citesti romane fantastice si dragoste.Twilight

| faya a răspuns:

Eu ti-as recomanda si ceva mai recent scrise + preferatele mele :
Blestemul lupilor - http://bit.ly/blestemul-lupilor

Cele 500 de milioane ale Begumei : http://bit.ly/Cele-500-de-milioane-ale-Begumei

Viata la tara - http://bit.ly/viata-la-tara

Si preferata mea - am citit-o de vreo 3 ori - Jurnalul Annei Frank. 12 iunie 1942 - 1 august 1944 - http://bit.ly/anne-frank1

| maddy673 explică (pentru faya):

Imi poti spune maimulte despre ''Jurnalul Annei Frank''?
apropo iti dau fundita!

| maddy673 explică (pentru faya):

Mersi mult de tot! o sa citesc cartea happy happy
big grin
te pup

| faya a răspuns (pentru maddy673):

Cu multa placere.
Te pup si eu.winking

| faya a răspuns (pentru maddy673):

Anna Frank a fost o fetita evreica ( cetatenie germana ) care a prins cel de-al 2-lea razboi mondial din pacate. Si a stat ascunsa impreuna cu familia ei intr-o casa din Amsterdam - circa 2 ani. Din pacate aproape de sfarsitul razboiului sunt descoperiti in ascunzatoare si sunt trimisi in lagar. Acolo ea moare - dar supravietuieste tatal ei. El a facut posibila aparitia acestei carti - in memoria ei. Interesanta e cartea pentru ca e scrisa chiar de ea - este jurnalul ei scris in perioada asta. Este sufletul ei pe hartie, intrebarile adolescentei, dragostea fata de un baiat care statea si el ascuns acolo.
Uite aici cateva si despre Anna Frank : http://ro.wikipedia.org/wiki/Anne_Frank ( ca sa o cunosti putin inainte de a o citi - mai ales sa ii poti vizualiza chipul)
PS exista N filme cu povestea ei insa cartea e altceva. E mai intima.

http://www.google.ro/......tp?/search

| creata13 a răspuns:

Ciresarii-sunt in mai multe volume, dar sunt cele mai frumoase carti pe care le-am citit si mi-au placut enorm