| Andreea6w4 a întrebat:

Cum imi calculez media?

Răspuns Câştigător
| AndreeaOprişan a răspuns:

Buna...aduni toate notele si le imparti la numarul lor. FUNDA?

| Andreea6w4 explică (pentru AndreeaOprişan):

Multumesc!

| alexs99 a răspuns (pentru AndreeaOprişan):

Da,dar daca are si teza isi face media notelor fara teza, o imulteste cu 3, aduna cu nota din teza si imparte la 4.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru AndreeaOprişan):

Gresit!

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aduni toate notele si imparti la numarul lor...

| Dilaa98 a răspuns:

Media artimetica:aduni toate notele si imparti la cate sunt.
De exemplu, ai notele 10, 8 si 6.
Media egal cu (10+8+6):3=24:3=8.

| OaNaArEcOnTpEtPu a răspuns (pentru Dilaa98):

24:3=8,nu 6laughing

| Dilaa98 a răspuns (pentru OaNaArEcOnTpEtPu):

Pai da, ce credeai?

| AddXf a răspuns:

Fara teza : Faci media aritmetica ( le aduni se le imparti la numarul de note pe care le ai). Cu teza: Faci media aritmetica+teza inmultita cu 3 si apoi imparti totul la 4winking Bafta! Funda?

| minho a răspuns:

Faci media aritmetica, adica aduni notele si le imparti la numarul lor, iar daca ai si teza la materia respectiva atunci faci media aritmetica dupa cum ti-am explicat apoi inmultesti rezultatul cu 3, aduni numarul care ti-l da cu teza, iar apoi imparti totul la 4.

| SinCaraMistico a răspuns:

Le numeri si apoi le calculezi!

| IuliaaD a răspuns:

Pai..Aduni notele imparti la cate sunt (daca ai si teza inmultesti cu 3 aduni cu teza si imparti la 4) :*
Sper ca te-am ajutat :*