| Roby669 a întrebat:

Eu la engleza ca nivel de cunostinte sunt undeva pe la mediu spre avansat. Problema e urmatoarea: eu tot invat cuvinte dar atunci cand fac o compunere pur si simplu folosesc aceleasi cuvinte de clasa a 5a, cele noi nu imi vin in minte.Dar daca imi pui un text in fata stiu sa recunosc cuvintele si sa le traduc. Ce imi recomandati sa fac?

Răspuns Câştigător
| Enki a răspuns:

Asa patesc si eu.iti recomand sa citesti cat mai multe carti.si mie imi place mult engleza si uneori mai patesc asa.citeste cat mai multe in engleza si iti imbogatesti cunostintele

1 răspuns:
| KodrutZ a răspuns:

Scrie la calculator cu un Thesaurus in fata, si dupa prima tura in care bagi cuvintele de clasa a cincea, cauta sinonime si inlocuieste-le.