| loveislikeaheadshot a întrebat:

eu la scoala invat engleza britanica, insa mie mi sa pare ca e la fel ca engleza americana... care este diferenta dintre engleza britanica si cea americana? thinking

Răspuns Câştigător
| sunnyway a răspuns:

Salu, Deenysyk! Exista mai multe diferente. Fiecare tara care vorbeste engleza vorbeste cu un alt accent. O alta diferenta ar fi faptul ca unele cuvinte se scriu si se pronunta altfel, cum ar fi: cred ca stiai ca la pantaloni se spune trousers, dar in America, la pantaloni se spune pants. Am gasit pe site-ul: http://learnenglish.britishcouncil.org/en/ un filmulet in care vei cunoaste toate diferentele intre engleza britanica si engleza americana. Pentru a vedea filmuletul, acceseza link-ul urmator:
http://learnenglish.britishcouncil.org/......an-english

Sper ca ti-am fost de folos!

3 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Accentul si pronuntia.De exemplu,in engleza UK can't se citeste cum se aude, pe cand in engleza US se citeste chent. Diferentele aproape ca nu exista in scris, dar se observa la pronuntie si la atentia acordata limbii; englezii vorbesc ceva mai fandosit decat americanii.Si daca ai observat vreodata cum vorbesc scotienii(UK) engleza, nu se poate sa nu sesizezi diferenta.

| OrangeJuice a răspuns:

Difera pronunctia la unele cuvinte, iar americanii au expresii pe care englezii nu le folosesc.E, intr-un fel, diferenta dintre noi si moldoveni.

| sunnyway a răspuns:

Salut Deenysyk!

Am gasit un filmulet in care se prezinta toate diferentele. Il poti vizualiza pe:
http://learnenglish.britishcouncil.org/......an-english

Sper ca ti-am fost de ajutor!