| TnCristinaa a întrebat:

La liceul acesta http://www.admitereliceu.ro/......u-medgidia ..la filologie trebuie sa se dea vreun test la vreo limba straina?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea înţeleg întrebarea, cum adică vreun test la vreo limbă străină?
La filologie vei da sute de teste la engleză, franceză, latină. De-a lungul anilor.
Tu te referi dacă trebuie să dai vreun test la vreo limbă străină să fii admisă? Atunci nu, dacă ai media potrivită şi ai căzut deja la acest liceu, nu trebuie să dai niciun fel de test de admitere.
Eventual, veţi da unul recapitulativ când se începe şcoala, să îşi facă o idee despre ce aveţi în cap.

| TnCristinaa explică (pentru anonim_4396):

Ma refer daca vreau sa intru la acest profil dau vreun test la ceva ca sa pot intra?

| TnCristinaa explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce sa aleg dintre filologie sau stiinte sociale

| anonim_4396 a răspuns (pentru TnCristinaa):

Nu dai niciun test.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TnCristinaa):

Singura diferenţă dintre filologie şi stiinţe sociale este următoarea:
La filologie faci latină şi dai teză la latină, iar la ştiinţe nu.
La filologie te bazezi pe: Română, engleză, istorie, latină şi franceză.
La ştiinţe sociale pe: Română, engleză, istorie, geografie şi franceză.
Profile de uman, în general.
Dar nu trebuie să te sperie latina, e uşoară şi de abia vei face ore de acest gen. Plus că la filologie, dintr-a 11-a vei avea nişte opţionale foarte interesante. Ca filozofia şi mai ştiu eu.
Deci ţi-aş recomanda filologia. Este mai uşoară şi mai plăcută ca ştiinţe sociale.

| TnCristinaa explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! Din cate vad la intensiv nu scrie nimic ce inseamna?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TnCristinaa):

Acolo trebuia să fie o anumită materie, care trebuia să fie intensiv. Adică să faci foarte multe ore pe săptămână. Spre exemplu eu sunt la filologie-intensiv engleză. Şi am 5-6 ore de engleză pe săptămână.

| TnCristinaa explică (pentru anonim_4396):

Mersi!

16 răspunsuri:
| iSaidNo a răspuns:

Nu,din cate m-am documentat eu.
Ma rog, eu sunt la Stiinte sociale, si e destul de asemanator happy

| TnCristinaa explică (pentru iSaidNo):

Dintre Stiinte sociale si filologie care este mai usor?

| iSaidNo a răspuns (pentru TnCristinaa):

E un profil chiar lejer, din punctul meu de vedere.Se baseaza mai mult pe logica, romana, istorie si geografie.Nu se exclud limbile straine. Spre exemplu, la noi, clasa este avansata la engleza.Deci facem 3 ore engleza si 2 de franceza.2 ore de matematica, 2 materii optionale[psihologie, tehnologia informatiei si comunicarii, etc.]si latina.Filologia insa se bazeaza foarte mult pe limbile straine si romana.Acum,depinde care ti se pare tie ma usor si care-ti place mai mult happy

| TnCristinaa explică (pentru iSaidNo):

Eu ma descurc bine la romana, imi place istoria si la limbi straine nu pot sa zic ca stiu prea mult, dar nici ca nu stiu sa leg 2 cuvinte
stiu:franceza, engleza, spaniola...cat de cat..nu foarte bine

| iSaidNo a răspuns (pentru TnCristinaa):

Asta nu prea conteaza, in general.N-am facut engleza intensiv, ci pur si simplu asa a picat.Acum,depinde si de profesor.
Oricum, e foarte bine ca te pricepi la cele de baza happy

| TnCristinaa explică (pentru iSaidNo):

Cred ca o sa dau la stiinte sociale..ca intr-un fel imi e putin frica la filologie cu atatea limbi straine.

| iSaidNo a răspuns (pentru TnCristinaa):

Adevarul e ca 6 ore de engleza pe saptamana nu mi-a suras nici mie, cu toate ca-mi place engleza. Oricum, nu trebuie sa te ingrijorezi.
Alege ce-ti place mai mult si la care crezi c-o sa te descurci cat mai bine.
Bafta!

| TnCristinaa explică (pentru iSaidNo):

Mersi!

| iSaidNo a răspuns (pentru TnCristinaa):

Cu placere happy