| Nanami利 a întrebat:

Nu inteleg ceva la chimie.Am avut o problema care zicea: Cati moli se gasesc in 147 grame de potasiu? Si eu am aplicat regula de 3 simpla si mi-a dat 147 pe 39 adica 3, 76 moli.Dar nu cred ca e bine.Adica eu tot n-am inteles nici cand trebuie sa pun numarul lui Avogadro, si toate chestiile alea sad. Poate cineva sa-mi explice cum sa stiu cati moli sunt cuprinsi in atomi si cati atomi sunt cumprinsi in x grame de moli?(metoda cum sa aflu) Pentru ca eu nu inteleg nimic.

Funda si la ceilalti vot.^^

Răspuns Câştigător
| superpissy40 a răspuns:

Pornesti de la formula n=m/M; unde n=numarul de moli; m=masa substantei si M=masa moleculara.In cazul acesta, numarul de moli din K(potasiu) este egal cu masa substantei adica 147 supra 39 adica 3, 76.Ai facut bine happy. Numarul lui Avogadro reprezinta numarul de molecule intr-un mol din acea substanta si este aproximativ 6, 023 * 10 la puterea 23.

1 răspuns:
| Anonim375 a răspuns:

Incerc sa-ti arat cum l-am invatat eu.
Intr-un mol de substanta se gasesc Nr. Avocadro atomii.Si cu formula numarului de moli care eu no prea aplicam regula de simpla