| noisolpXekuNemertXe a întrebat:

O problemă de imaginație am aici. Mă tot gândeam, într-o realitate alternativă, dacă Marte ar mai avea încă oceane (nu neapărat să existe și semne de viață evidente de pe Pământ), dar să se poată observa prin telescop faptul că există apă lichidă și o atmosferă asemănătoare cu cea de pe Pămâmt, ce credeți; până acum ar fi fost
misiuni de colonizare a planetei de către oamenii de pe Pământ, considerând faptul că istoria nu ar fi foarte diferită până cam prin secolul XX (adică starea descrisă a Planetei Roșii să nu fi afectat evenimentele majore petrecute pe Terra, tehnologia nefiind suficient de avansată pentru a se face potențiale presupuneri sau idei legate de planetă).
Mă tot gândesc, cum ar evolua o formă de viață inteligentă într-un sistem solar în care există 2 planete care susțin viață în momentul în care pe una din planete, specia inteligentă menționată anterior a ajuns suficient de avansată încât să își înțeleagă locul în sistemul solar (gen, faptul că planeta pe care trăiesc orbitează o strea / mai multe stele și că există și alte planete aidoma lor în acel sistem) și să poată crea conceptul de "viață extraterestră".

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Gandeste-te, cate specii de vietuitoare au existat si exista pe Pamant, iar unica specie "omul" abia este constient de cativa ani (din cateva milioane) de posibilitatea existentei vietii si pe alte planete.
Restul vietuitoarelor abia au sau nu au deloc constienta, mai ales asemanatoare omului (sa luam ca exemplu gainile).

Pe de alta parte, pentru colonizare trebuie si conditiile asigurate vietii: temperatura, atmosfera, alimente etc.

Poate, daca avanseaza rapid tehnologia si omul reuseste sa-si distruga total mediul in care traieste acum, va inventa si tehnologiile necesare colonizarii altor planete, de exemplu pe Marte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a dovedit ca in urma cu cateva miliarde de ani Marte era o planeta verde si plina de oceane, si in ziua de azi cei de la NASA au declarat ca exista apa in stare lichida, dar nu la suprafata pentru ca ar ingheta. Daca si in ziua de azi ar fi la fel fii sigur ca am fii mers acolo pana acum, daca ar fi fost si viata posibil sa ne semene cat de cat.Cred ca o si colonizam deja

| Eduard_Sorin_1990_zpcN a răspuns:

Pai ai auzit de SaturniFraternitas?
Ai auzit de ocult vreodata?
Extraterestrii antici, demoni, archoni, fizica cuantica?

| noisolpXekuNemertXe explică (pentru Eduard_Sorin_1990_zpcN):

Am auzit de toate, înafară de "SaturniFraternitas". Dar astea-s conspirații / teorii / ipoteze. Pot să fie reale, cum pot să fie și false. Deși mi se pare plauzibil ca multe zeități din istorie să fi fost ființe avansate pe care oamenii vremii le considerau zei că era mai ușor de procesat pentru ei.

| Eduard_Sorin_1990_zpcN a răspuns (pentru noisolpXekuNemertXe):

Noi din viitor, timpul nu e liniar, e o iluzie