| MădălinaDinu a întrebat:

sper că-mi ve-ți putea răspunde la nelămurirea mea. Locuies în Italia iar acum fac examenul de a8-a, care constă în 7 note: media generala a anului respectiv, examenul de italiană, matematică, franceză, engleză, probele naționale de matematică și italiană și în final proba orală la care fiecare elev trebuie să-și pregătească o teza cu un argument central iar toate materiile trebuie unite având un sens, de exemplu dacă cineva face al-II-lea război mondial la istorie, toate celelelate materii trebuie să aibă legătură cu acel război. După acest examen aș vrea să merg la liceu în România, iar aici naște nelămurirea mea: dacă mă voi înscrie la un liceu acolo, va trebui să susțin un examen pentru admiterea la liceul respectiv, sau intru direct cu nota de la examenul din Italia? Daca va trebui să susțin vreun examen, cum va fi? Ce va trebui să fac? Precizez că aș vrea să intru la matematică-informatică la Pitești.
p.s. nu știu încă la care liceu voi intra pentru că n-am terminat examenul de-a8-a și scuza-ți categoria.
Mulțumesc anticipat celor care îmi vor răspunde!
DAU FUNDĂ! :3 :*

1 răspuns:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Ar fi normal sa poti intra, din ce spui tu chiar e mai greu ca la noi, cel mai bine suni intri pe edu, cred ca au si date de contact si intrebi acolo sau cauta un forum mai de specialitate sau cel mai simplu cauta un liceu din Pitesti si suna si intreaba