| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva din ce volum face parte "moartea caprioarei" de Nicolae Labis?

Răspuns Câştigător
| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Poezia moartea caprioarei a fost publicata prima oara in revista "Viata romaneasca" din 1954, si apoi in volumul "Primele iubiri"

3 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Da, din volumul Primele iubiri. Citez:
"Poezia moartea caprioarei a fost publicata prima oara in revista "Viata romaneasca" din 1954, nr. 10, si apoi in volumul "Primele iubiri". Se poate observa la prima lectura a textului literar, faptul ca la baza trairii poetice stau doua experiente tragice din viata poetului si a intregii colectivitati umane: marea seceta de dupa razboi, din Moldova anului 1946 si suferintele umane, cauzate de cel de-al doilea razboi mondial."

| catalin188 a răspuns:

Viața Românească

| Userrr a răspuns:

FF simplu.Din volumul 'Din lumea celor care nu cuvanta'