| Zanisoara a întrebat:

sunt clasa 8, examenul vine acusi si eu nu stiu ce profil sa aleg.La scoala invat de fiecare data.As vrea la mate info dar imi e frica deoarece la fizica nu stiu nimic, deoarece profu nu asculta, si nici nu invatam.Iar la chimie stiu putin.La liceu ne ia de la 0? Tata e profesor de matematica deci la matematica sunt foarte buna,dar mi-e frica pentru chimie si fizica, si mai ales informatica, nici nu stiu ce e aia.Am de ales intre stiinte sociale sau mate info, la stiinte sociale ca e mai lejer, mai comod.nu te strofoci asa tare, iar la mate info ca inveti mai bine acolo, dar e mai greu.Voi ce imi recomandati? Aveti prieteni la profilele astea? Cum e? dAU FUNDA

1 răspuns:
| RainmakerX a răspuns:

Buna! Eu sunt la profil matematica-informatica, intensiv informatica.
O sa-ti fie un pic greu la informatica daca nu stii programare dar nu-ti face griji intrucat profesorii va iau pas cu pas pe primul semestru prin tot ce nu ati facut in clasele mici si poti foarte usor sa recuperezi.
Daca esti buna la matematica, atunci este perfect.Matematica iti pune piedici la tot pasul pe acest profil si tu esti intr-un fel privilegiata.
La fizica va ia de la 0 dar la inceput o sa va dea un test care nu se va trece ca nota, doar asa ca sa vada ce mai stiti.
Daca ai un profesor bun si inveti din clasa atunci nu ai de ce sa te temi.
Eu eram 0, nul la fizica si tot am invatat de 9 (mai mult nu da al meu).
Trebuie sa te tii dupa el si sa inveti formulele care ti le da. Daca stii formulele te descurci, ba chiar faci si probleme dificile cu ele.

Concluzia este ca daca esti buna la matematica atunci restul vine de la sine. Daca as fi in locul tau nu as ezita, fapt care oricum nu l-am facut in alegerea acestui profil.

Singurul lucru care trebuie sa-l iei in calcul ar trebui sa fie acela ca nu vei avea prea multe colege, acesta fiind un profil frecventat mai mult de baieti.
De asemenea trebuie sa vezi ce spune si tatal tau si daca iti place cat de cat programarea ca sa o inveti.

Adevarat, au fost momente in care aproape imi venea sa plang intrucat nu aveam un gram de timp liber dar merita. Este ceva bun pentru viitor. Chiar vrei sa stai lejera 4 ani si dupa sa regreti ca nu stii ceva concret decat poate niste stiinte umane care nu te-ar putea ajuta decat cine stie, ca sa devii o profesoara oarecare de istorie?
Incearca sa tintesti cat mai sus intrucat asa o sa iti fie mult mai bine toata viata, nu numai in urmatorii 4 ani de liceu.
Alegerea este toata a ta! A fost numai parerea mea.
Iti doresc o seara placuta in continuare!