| Albarescul24 a întrebat:

trec in clasa 8-a si vreau sa dau la un liceu destul de bun.

Am primit un sfat de la o persoana...
Ca liceul nu prea conteaza,si mai mult dupa liceu,cand faci facultatea.
Dupa parerea mea are dreptate, nu prea conteaza, dar si liceul trebuie ales bine.

Personal nu vreau sa ma bag la Mate-info, urasc matematica, am ramas corigent in clasa 6-a la matematica pentru ca pur si simplu mi-s-a acrit de ea in acel moment.

In fine, sa revenim la alegerea asta grea laughing

Am un mic plan in viitor, dupa liceu vreau sa fac o Facultate de IT. Iubesc domeniul acesta, si nu, nu incurc "Domeniul IT" cu Gaming-ul.Ma pasioneaza foarte mult "Tehnologia".
Si in viata vreau sa fac ceva care sa imi placa happy

Eu vreau sa merg la Liceul Mihai Eminescu la profilul:
Uman-Filologie. big grin tongue happy
Si dupa sa merg la Cluj sau in Bucuresti la o Faculate in Domeniul IT.

Ce parere aveti? Pot s-a urmez o facultate buna in Domeniul IT daca intru la Eminescu la profilu' Uman-Filologie?

Nu imi place asa de mult Geografia dar Istoria da,imi place,nu sunt innebunit dupa ea,dar imi place.

Vreau un profil care sa imi placa, ador engleza foarte mult.Pentru ca stiu ca imi trebuie si tiu ca ma v-a ajuta in viitor.

Dau Funda, si bere si tot ce vrei daca imi dai un raspuns Corect laughing) Mersi happy

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Degeaba te duci la uman, pentru ca la facultate fie ea politehnica fie ea universitate ai nevoie de mate. La uman faci mate doar in clasa a 9 si a 10-a si faci doar chestii basic. La uman NU SE FACE INFO, SE FACE TIC. Daca vrei in domeniul asta ai face sa te gandesti mai bine. Nu ma chinui sa iti explic daca nu vrei sa faci mate.

| Albarescul24 explică (pentru Zaygon):

Aha...cred ca ma voi gandi mai bine atunci, mersi fain.

| Zaygon a răspuns (pentru Albarescul24):

Sa cresti mare. Nu o zic din rautate dar ca sa poti sa iti dezvolti gandirea algoritmica si pas cu pas, ai nevoie de mate, foarte multa mate.

13 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Eu unul nu cunosc acest liceu...in fine.
Sunt de ceva vreme la mate-info asa ca incerc sa-ti raspund.

Nu, nu prea conteaza profilul dar tine cont de asta. Daca o sa fii la uman o sa ai 1-2 ore de info pe saptamana in timp ce la mate-info eu am 5 ore de info pe saptamana (sunt la info intensiv).
Oare care dintre elevi ar invata mai mult la info? Tu cu o ora sau tot tu cu 5 ore? Oare?
Normal ca poti sa intri... daca indeplinesti cerintele de intrare la acea facultate si daca te descurci cu informatica atunci nu are nimeni nimic cu tine doar ca la un profil special o sa poti sa inveti mai multe in acel domeniu si o sa vii la facultate mult mai pregatit.
Daca esti la mate-info atunci ai sanse mai mari sa intri decat unul de la uman intrucat tu te-ai ocupat numai de probleme de info si lucruri de genul in timp ce aceia de la uman erau ocupati cu alte lucruri.

Poti sa urmezi daca ai niste profesori buni care sa-si dea interesul si daca tu insuti iti dai interesul. Nu conteaza la ce liceu esti...conteaza doar sa faci fata la acea facultate si evident sa indeplinesti conditiile ca sa poti intra (sa treci examenul de intrare daca exista asa ceva)

Deci da, NORMAL! Poti sa urmezi dar altul care o sa vina de la mate-info la aceeasi facultate este avantajat intrucat a facut mult mai multa pregatire decat tine si cine stie? S-ar putea sa-ti ia locul.

Concluzia este ca e greu dar se poate, nu zice nimeni ca nu.
Bafta!

| Albarescul24 explică (pentru RainmakerX):

Ai dreptate, dar cum am mai spus, nu vreau sa fac 5 ore de matematica, nu imi place, pur si simplu, 2 ore de matematica imi ajung, mai bine fac 2 ore de mate si sa imi placa sa le fac, decat 5 ore de mate,si sa nu imi placa. Oricum,daca intru la acest profil,am engleza pe cap,si cum am mai spus,iubesc engleza,istoria imi place, la geografie cred ca voi avea probleme, ca nu imi place asa mult, dar cine stie, poate isi va avea rostul in viitor.

| RainmakerX a răspuns (pentru Albarescul24):

Faci ce vrei, ei mi-am spus doar parerea smug Bafta!

| Albarescul24 explică (pentru RainmakerX):

Dar mai bine sa fac 2 ore, decat 5.
Eu sunt foarte ''ager'' la minte, si prind repede, dar daca arunci in mine cu zile de matematica faci un ***** asa. Scuze de expresie, dar mai bine fac 2 ore de placere decat 5 ore fara placere, si +daca fac 2 ore si am chef sa le fac, ma descurc mai bine decat cu 5 ore de matematica pe cap.

| MidnightR a răspuns (pentru Albarescul24):

Chestia e ca tu vrei sa urmezi un profil care nu are nicio legatura cu facultatea.Matematica iti foloseste in IT.Matematica iti dezvolta gandirea logica, rationala de care vei avea nevoie.
Pana la urma e simpla alegerea:Vrei sa te chinui acum si sa iti mearga mai usor la facultate sau invers?

| Zaygon a răspuns (pentru RainmakerX):

La uman nu faci info prietenas. La uman faci doar doua ore de tic. Explicai diferenta intre info si tic. Sunt doua chestii total diferite. Eu am terminat anul asta mate-info, intesiv info si am dat examen de admietere la facultate si am intrat la Calculatoare la Cluj.

| Albarescul24 explică (pentru Zaygon):

Aha...la ce liceu ai fost?

| Zaygon a răspuns (pentru Albarescul24):

Colegiul National "Mircea Eliade" Sighisoara.

| RainmakerX a răspuns (pentru Zaygon):

Nu am stiut ca nu se face deloc...doar TIC? Multumesc pentru informatie, chiar nu am stiut. Nu cred ca avem cu ce sa-l razgandim...pare sa aiba ideile lui. Este mare nevoie de mate si mai ales de info, ai perfecta dreptate!

| Albarescul24 explică (pentru RainmakerX):

Sincer...m-am cam razgandit.
Ma duc Mate-Info la A.T.Laurian Botosani daca imi trebuie in viitor,mna, cine stie, poate o-sa-mi placa Matematica, daca asta trebuie pentru a ajunge la o facultate buna, asa voi face happy

| RainmakerX a răspuns (pentru Albarescul24):

Okay, super atunci! Succes! big grin