Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Heyy all...maine am examenul de capacitatesi as vrea niste sfaturi ca sa fiu mai calm si niste sfaturii care m-ar putea ajuta sa iau o nota mai marewinkingdau funda+vot

Răspuns Câştigător
| fearlessss a răspuns:

Mananca putina ciocolata si nu mai sta sa inveti acum.Iesi in oras, vorbeste cu prieteni.etc.
La gramatica trebuie sa intelegi ce tine de funtii, de valori morfologice..etc..oricum baza e literature.La excplicarea titlului/mesajului nu te obosii sa inveti mii se chestii teoretice..descrie sentimentele autorului.Pt titlu:Titlul,, `` este alc din.(si zici ce val morfo. sunt). Acest titlu scurt are o semnificatie mult mai profunda, creind mister si expresivitate inca de la inceput, autorul dorind prin el sa ne atraga atentia...etc mai bagi tu.La compuneri ..scrie fix ce simti..nu conteaza tema...transform`o cum vrei tu..cum ar fi eu la o cumpunere trebuia sa descriem un prieten, eu am descris un prieten din sufletul meu(ca eu ma pricep la din astea psihologice.) deci.pur si simplu transforma idea in ce iti doresti tu sa scrii! Bafta!

6 răspunsuri:
| Carmen100 a răspuns:

Sall
Trebuie sa fii calma, sa te gandesti ca e un simplu test la care o sa iei nota mare, sa te gandesti ca poti reusi, sa mai repeti (mai ales lectia aia de clasa a 2-a cu i-urile, adica sfaturi se scrie cu un i, nu cu 2) si sa nu te stresezi, ai destul timp.
Baftawinking big grin

| piTiCcu a răspuns:

Închizi ochii și inspiri apoi expiri (aer), sau poți număra în gând, nu ai de ce să te sperii mâine la examen.Sigur vei lua o notă bună dacă ai învăţat şi esti sigur pe tine.Baftă mâine la examen!

| тєqυιℓα a răspuns:

1.Nu-ți fie frică.
2.Ia apă cu tine.
3. Înainte de examen inspiră ușor și expiră.
4. Dacă ai învățat ce trebuie nu ai de ce să-i fie frică.
5.Nu este sfârșitul lumii, vei vedea că trece repede.
Sper că te-am ajutat, multă baftă! Să intri unde vrei!

| VerdeCaPortocala a răspuns:

Gandeste-te ca dai un simplu test, cu profesoara. Nu are de ce sa iti fie frica atata timp cat stii ca ai invatat. Si mie mi se par unele chestii grele, si chiar daca nu am invatat, imi aduc aminte ce am repetat la clasa, si tot reusesc sa scriu.

Multa bafta maine!

| Lauraaai a răspuns:

Eu zic sa te concentrezi cat mai mult si sa nu te agiti daca nu sti ceva..Fii cat mai calm :*.

| Ana_Maria_Cristina_1997 a răspuns:

Ia o gura mare de apa inainte, stai cuminte in banca, uitete atent la ce iti da si concentreaza-te. Nu te gandi ca vrei nota mare pentru ca vei fi stresata. Totul e sa fi atenta. Mult succes:*. Stiu cum e ..si eu anul trecut eram la fel