| anonim_4396 a întrebat:

Hi! Sunt in clasa a 11, la profil mate-info. Imi este cam greu anul acesta la informatica si as vrea sa stiu cum as putea invata bine informatica, materia clasa 9-11. De pe ce carti as putea invata bine si sa inteleg usor? Imi puteti recomanda ceva? Sau ce alte metode? Ma poate ajuta cineva?

As vrea sa dau la facultatea de informatica sau calculatoare. Ajutor urgent.

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Invata facand cu mana ta. Este ca atunci cand inveti sa conduci o masina: nu inveti dupa carte, inveti din practica. Si nu te speria de greseli, exact din greseli inveti mai mult in meseria asta!

| chitaramea a răspuns:

Pentru a intelege informatica ai nevoie de logica si o persoana care sa te faca sa intelegi. Trebuie sa o iei usor de la inceput cu tot ce inseamna variabile, algoritmi specifici si ce ai nevoie e sa cauti un prieten mai mare care sa se priceapa si iti poate explica putin cum sta treaba. nu e mare lucru daca prinzi ideea o sa fie simlu. Si mai trebuie sa mai ai o chestie in vedere pentru politehnica ai nevoie si de mate si fizica. BAFTA! Poate la anul ne vedem le la poli. happy