| anonim_4396 a întrebat:

Îmi aduc aminte de un experiment despre care ne-a vorbit profesoara de Fizică în liceu.
Ne-a spus că dacă cineva țipă în urechea altcuiva iar acela în urechea căruia se țipă are gura închisă, acest lucru îi poate afecta auzul într-un fel anume. Ne-a explicat și de ce dar nu mai țin minte.
Ne-a mai zis că e de preferabil ca cel în urechea căruia se țipă să aibă gura deschisă în acel moment.
Care este explicația pentru aceste două 'fenomene'?

Răspuns Câştigător
| Mopmop a răspuns:

Canalul lui Eustache. Face legatura intre urechea interna si cerul gurii. Presiunea pusa pe timpan cand ai gura deschisa e mai mica.

| cristi202 a răspuns (pentru Mopmop):

Nu ai zis totul: o presiune prea mare pe timpan poate duce la spargerea sa, în consecinta, la pierderea auzului. happy

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Și la doctor când îți face spălături in ureche te pune sa deschizi gura.
E vorba de diferența dintre presiunea externa și cea internă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi dacă cineva îți urlă în ureche și tu nu zici nimic eșri cam prost, de aia. Deschide gură și spune-i două.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă taci, e și aia o presiune ce se pune pe tine, nu? happy