| laposiandrei a întrebat:

Imi dati exemplu de nr real

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

| corbulalbrosu a răspuns:

Numerele reale sunt formate din multimea numerelor pozitive si negative care se pot insira pe o dreapta imaginara la dreapta si stanga numarului 0. In afara numerelor imaginare restul numerelor fac parte din multimea numerelor reale indiferent daca sunt intregi, subunitare sau cu zecimale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multimea numerelor reale cuprinde toate multimile invatate (multimea numerelor naturale, intregi si rationale), deci orice invatat de tine pana acum este real.

| Yusuke6 a răspuns:

Pai : radical din 7, 4, (7), radical din 1\7