| Informativul a întrebat:

Imi explica cineva cum vine repartizarea la liceu? Deci un coleg de al meu cu nota mai mica la E.N a intrat pe prima mea optiune si eu nu.Vad ca cea mai mare nota a fost 7.55 ceva si cea mai mica 6.99 si eu aveam 7.38 crying

10 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

1. Se face o medie a notelor.
2. Sigur ai pus acel liceu ca primă variantă?

| Informativul explică (pentru ancaval):

1.aveam media mai mare ca el
2.am verificat fisele cu variante si brosura(fisele primite de la scoala inclusiv aia data la calculator si era corect)

| ancaval a răspuns (pentru Informativul):

1. Care medie? A testelor unice? Sau media claselor 5-8 calculată cu cea a testelor? E o diferență mare. Formula de calcul o știi?
2. Cred că ai înțeles greșit, undeva.
Vorbește cu dirigintele.

| Informativul explică (pentru ancaval):

Media de admitere, o aveam mai mare ca el...7, 38 el avea 7, 22 parca crying

| ancaval a răspuns (pentru Informativul):

"el avea 7, 22 parcă", deci nu ești sigur.

| Informativul explică (pentru ancaval):

7,22 avea

| mbsg1335 a răspuns:

Buna! S-a intamplat si in cazul mai multor persoane cunoscute.Se poate intampla din mai multe motive:
1.nu ai avut media pentru a intra unde ai vrut(vad ca nu e cazul)
2.nu au mai ramas locuri libere in clasa
3.(cea mai plauzibila explicatie)nu ai facut corect optiunile si ai ajuns repartizat(a) unde nu ai vrut.
Repartitia de face in functie de media ta si de optiunea aleasa.Sa zicem ca ai pus prima optiune liceul X cu profil mate-info.Calculatorul vede in baza de date optiunile tuturor si ii repartizeaza in aceeasi clasa pe elevii cu cele mai mari note care au avut optiunea aceea.In cazul in care ai facut una dintre cele 3 greseli de mai sus, calculatorul nu ia in calcul si trece mai departe, repartizandu-te undeva in final. Daca nu s-a inteles prea bine poti cauta pe internet o explicatie mai concisa

| Informativul explică (pentru mbsg1335):

Am avut lista corecta...

| mbsg1335 a răspuns (pentru Informativul):

Aceasta e singura explucatie pe care o pot da...imi pare rau

| Informativul explică (pentru mbsg1335):

Nici eu nu mi pot explica.crying