| anonim_4396 a întrebat:

Îmi poate explica cineva ce înseamnă:

- studiu la nivel de licență;

- studiu la nivel de master;

- studiu la nivel de doctoarat.

Și încă ceva, aș dori să știu dacă cele trei niveluri sunt dependente unele de altele, în sensul că dacă studiezi o specializare la licență într-un domeniu poți studia la master un domeniu altfel decât cel studiat la licență. Trebuie ca cele trei niveluri să fie din același domeniu? Da sau nu?

Vă rog răspunsuri cât mai concrete.

Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi aici:
https://www.edu.ro/studii-licenta
https://www.edu.ro/studii-masterat
https://www.edu.ro/studii-doctorat
De regula masteratul si doctoratul se urmeaza intr-un domeniu studiat in facultate sau unul inrudit.

| catalan98 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Licența și masterul trebuie să fie în același domeniu? Da sau nu?
Îmi poți spune dacă te rog?

| Ioandelasal a răspuns (pentru catalan98):

Ti-am spus ca in acelasi domeniu sau unul inrudit, respectiv masterul trebuie sa fie aprofundarea unei materii studiate in facultate sau a unei materii apropiate acesteia.

4 răspunsuri:
| catalan98 a răspuns:

De exemplu dacă aș urma la licență domeniul Matematică-informatică, și pentru master aș putea urma Informatică și Inginerie Software, chair dacă aceata este pe domeniul informatică mai mult?
Îmi poți da o părere dacă te-aș ruga? Ți-aș foarte recunoscător.

| Ioandelasal a răspuns (pentru catalan98):

Ar fi in regula, in facultate ai studiat informatica.