| Evelinmariaa a întrebat:

Îmi poate explica cineva cum sta treaba cu restanțele la facultate? Trebuie sa ai maxim 5-6 restanțe pe semestru, pe an sau în toți anii? Care sunt condițiile pentru a fi exmatriculat în funcție de numărul de restanțe?

Răspuns Apreciat de Editori
| Wr3nch a răspuns:

Ideal trebuie sa nu ai niciunalaughing Fiecare restanta inseamna un nr de credite in minus. La UBB de exemplu, intr-un an universitar tu dai examene pentru 60 de credite. Daca pici un examen de 5 credite si unul de 6 si dupa perioda de restanta, iti raman pe anul sau anii viitori(poti da un examenul de anul 1 in anul 3 daca vrei, dar daca se schimba proful trebuie sa inveti altceva). Daca la finalul unui an universitar tu nu ai 30 de credite, esti exmatriculat automat. La unele universitati te lasa cu mai multe restante, dar depinde de regulamentul lor.