| eddy7263 a întrebat:

Îmi poate explica cineva expresiile algebrice? Nu le înțeleg,am încercat și la meditație, dar în zadar.Am nevoie de ajutor...

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Expresiile algebrice sunt expresii valabile pentru unul sau mai multe numere cunoscute sau necunoscute.
In expresii gasesti:
- numere (care au valoarea lor numerica)
- variabile (notate cu litere x, y, z etc.)
- constante (notate cu literele de la inceputul abecedarului: a, b, c, etc.)

In algebra gasim doua feluri de expresii:
- ecuatii (care contin o egalitate intre doua parti de expresie, din care se poate calcula valoarea variabilelor)
- functii (care indica cum se modifica valoarea in functie de valorile date unei expresii. Se recunosc avand forma din stanga F(x) = (expresie)

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Ajutorul il gasesti numai la un profesor, ca sa-ti explice fiecare lucru si tu, sa executi acasa sute de exercitii si probleme, ca doar asa se invata matematica, rezolvand sute si mii de exercitii si probleme.