| Crush247 a întrebat:

Imi poate explica cineva predicatul?

6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Scrie predicatul pe google daca ce e aici nu e de ajuns sau nu intelegi.
http://gramaticalimbiiromane.ro/sintaxa/sintaxa-propozitiei/predicatul/

| Crush247 explică (pentru Sn4k3):

Tocmai de asta am postat aici.
Pentru ca nu-l înțeleg in totalitate de pe google / Cărți.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Crush247):

Nu stiu cum poti sa nu il intelegi, scrie exemple predicat atunci, ca nu stiu ce nu e de inteles la el laughing + ca sunt sute de site-uri, ai unde te uita.

| Crush247 explică (pentru Sn4k3):

Frate, Prostia asta de predicat "simplu" o stiu din clasa a -4-a, dar mie imi trebuie ceva mai complex Petru Academie.
De asta am si spus ca "nu-l înțeleg in totalitate"

| tehno125482 a răspuns:

Predicatul este partea principală de propoziție care atribuie subiectului o acțiune, o stare sau o însușire.