| MZc a întrebat:

Imi poate spune cineva ce inseamna parte teoretica la o lucrare de licenta? Am vazut in majoritatea indrumarelor de licenta ca partea teoretica nu trebuie sa depaseasca 30%, 40% imi poate explica cineva? Licenta mea este de literatura daca are vreo relevanta.

3 răspunsuri:
| Mihaelaa98 a răspuns:

Teorie, ceea ce găsești in cărți și pe care le reformulezi și restul de 60% este contribuția ta, gen studiu de caz, chestionar. Dar ma rog, ai nevoie de un cuprins de la care sa pleci și evident sub îndrumarea unui coordonator

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu am avut in domeniul tehnic (cred), dar prespun ca structura este aceeasi. Partea teoretica (de care o sa scrii si in introducere, se refera la unul sau doua capitole (cred ca e suficient unul) in care scrii si prezinti despre ce te-ai documentat. Eu a trebuit sa folosesc niste sisteme electronice cu anumite functii. Functionarea si cum am facut eu sa functioneze este partea practica. Dar partea teoretica a constat in a ma documenta despre fiecare sistem in parte, sa vad cum functioneaza, de ce are nevoie si sub ce forma. Asta ca un exemplu.
Nu stiu exact in ce consta licentele in literatura, dar presupun ca trebuie sa scrii despre ce surse ai folosit si ce ai citit, adica nu ce ai facut tu, ci ceea ce exista deja si despre ce te-ai documentat pentru a putea face restul licentei.
Sper ca am ajutat in mare, iar daca nu... (nu stiu ce sa scriu dupa acel nu big grin ).
Bafta sa ai la licenta.

| LuluGa a răspuns:

Toate aceste informatii se regasesc in ghidul de elaborare al lucrarii de licenta care poate fi descarcat de pe site-ul facultatii tale. Pentru mai multe detalii despre lucrare de licenta intra pe https://www.promovat.eu/