| Larisse33 a întrebat:

Imi puteti da definitia la regionalisme, arhaisme si neologisme?

8 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| alinoovsky a răspuns:

Salutare! Regionalismele sunt cuvintele care se folosesc doar in anumite regiuni ale tarii: Ardeal, Moldova, Bucovina etc. ex:curechi, papusoi, pita...etc.
Arhaismele sunt cuvinte vechi care nu se mai folosesc in vorbirea curenta si neologismele sunt cuvintele noi imprumutate din alte limbi(ex:voiaj, robot, laser...etc)

Alte răspunsuri
| ZuzuPlik a răspuns:

Regionalisme= cuvinte folosite intr-o anumita regiune(ex in moldova: varza=curechi, cartofi=barabule etc)
arhaisme= cuvinte vechi folosite in trecut, in prezent nu se mai folosesc la noi [( scoase din uz) de exemplu: garnizoana+oaste de soldati, genune= adancitura, groapa, gaura; sau misel=om de rand
DACA TE-AM AJUTAT astept fundita succes kiss

| ZuzuPlik a răspuns (pentru ZuzuPlik):

Neologisme= cuvinte noi, intrate de curand in vocabularul limbii romane

| SilvyorMarrye a răspuns:

Cuvintele folosite intr-una sau in cateva regiuni ale tarii se numesc REGIONALISME.
Cuvintele care nu se mai folosesc (care au iesit din uz) se numesc ARHAISME.
Cuvintele nou aparute in vocabularul unei limbi se numesc NEOLOGISME.
Sper ca te-am ajutat! Bafta! happy

| andreif18 a răspuns:

Arhaismele sunt cuvintele vechi din vocabular care nu se mai folosesc astazi sau au fost inlocuite regionalismele sunt cuvintele folosite intr-o anumita regiune iar neologismele sunt cuvintele noi aparute in voacbular