| Miruna19miru a întrebat:

Îmi puteți da exemple de pleonasme acceptate?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Pleonasmele despre care s-a vorbit mai înainte sunt considerate licențe poetice și sunt acceptate doar în cadrul poeziilor, de dragul artei.

4 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Un prim exemplu de pleonasm acceptat in limba romana, se regaseste in poezia "Luceafarul", scrisa de Mihai Eminescu :"Cobor in jos luceafar bland"

Alte exemple uzuale : "atac agresiv";"a avansa inainte";"a colabora impreuna";"averse de ploaie";"a ingheta de frig";"poate fi posibil";"procent la suta".

| RoxanaMB a răspuns:

"Cobori in jos"-Luceafarul

| 1bbc192 a răspuns:

Din ce stiu eu, nu cred ca exista pleonasme acceptate, insa exista cacofonii acceptate cum ar fi: Ion Luca Caragiale, Biserica Catolica, banca comericiala.

| aXy99 a răspuns (pentru 1bbc192):

Orice cacofonie poate fi acceptata, nu este o greseala gramaticala.