| adimoise21 a întrebat:

Imi puteti da un exemplu de cum se rezolva exercitii in care trebuie sa prezint semnificatia unei fraze?

Răspuns Câştigător
| lovecats123 a răspuns:

Luam ca exemplu oricare fraza: Ma plimb pierdut pe un labirint periculos, fiind calauzit de speranta si urmat de amintiri.
Explicatia:Semnificatia frazei este aceea ca viata noastra este asemenea unui labirint.La nivel stilistic, epitetul,, labirint primejdios,, are rolul de a evidentia greutatea acestei vieti. Metaforele,, fiind calauzit de speranta si urmat de amintiri,, evidentiaza singurele lucruri care ar trebui sa ne ghideze in viata pentru a fii pe drumul cel bun.In concluzie, fraza are o incarcatura puternic emotionala, referindu-se la felul in care privim viata.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| lovecats123 a răspuns:

Deci dupa c explici semnificatia in mare a frazei, incepi sa analizezi textul in functie de figurile de stil si imaginile artistice. Uneori si grupurile nominale sau adresarile directe te pot ajuta. Sper ca ai inteles