| Bulbucel a întrebat:

Imi puteti explica Giving Advice la engleza?

Răspuns Câştigător
| scully a răspuns:

Ah, ok. Would se folosește în propozițiile condiționale atunci când ne referim la advice. Spre ex. Dacă ai dormi mai mult, nu ai mai fi atât de obosit - If you slept more, you wouldn't be so tired.
Could este condiționalul din română pentru "a putea". Ex: Ai putea să bei mai multă apă - You could drink more water; Ai putea să faci mai multe exerciții fizice - You could exercise more.
Should este condiționalul din română pentru "a trebui". Ex: Ar trebui să pleci mai devreme de acasă - You should leave the house earlier; N-ar trebui să cheltui atât de mulți bani - You shouldn't spend so much money.
Mai ai și varianta "ought to", care este asemănătoare lui "should". Ex: Ar trebui să o suni - You ought to call her; Ar fi trebuit să-ți iei o umbrelă - You ought to have brought an umbrella.

2 răspunsuri:
| scully a răspuns:

Te referi la expresie? Înseamnă "a da sfaturi". Ca și "money", cuvântul advice nu are număr, deci nu poți spune "an advice" când te referi la "un sfat", ci eventual "a piece of advice" sau "some advice".

| Bulbucel explică (pentru scully):

Ma refeream la Would, could, should

| scully a răspuns (pentru Bulbucel):

Ah, ok. Would se folosește în propozițiile condiționale atunci când ne referim la advice. Spre ex. Dacă ai dormi mai mult, nu ai mai fi atât de obosit - If you slept more, you wouldn't be so tired.
Could este condiționalul din română pentru "a putea". Ex: Ai putea să bei mai multă apă - You could drink more water; Ai putea să faci mai multe exerciții fizice - You could exercise more.
Should este condiționalul din română pentru "a trebui". Ex: Ar trebui să pleci mai devreme de acasă - You should leave the house earlier; N-ar trebui să cheltui atât de mulți bani - You shouldn't spend so much money.
Mai ai și varianta "ought to", care este asemănătoare lui "should". Ex: Ar trebui să o suni - You ought to call her; Ar fi trebuit să-ți iei o umbrelă - You ought to have brought an umbrella.