| littlegirl07 a întrebat:

Imi puteti explica la ce se refera cererea elastica si inelastica la economie?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Poate ar fi bine sa te mai uiti odata in carte, ca era destul de bine explicat acolo, pe vremuri.

In fine, daca mai tin bine minte, elasticitatea cererii se refera la cum se modifica cantitatea dintr-un produs ceruta pe piata in raport de modificarea pretului sau, celelalte conditii ramanand constante.

Elasticitatea (coeficient ma refer) poate fi sub/supra si unitara.

Cand o cerere este elastica inseamna ca odata ce s-a modificat pretul, se modifica si cererea.

Exemplu ar fi masinile sa zicem. Daca pretul unei masini (exagerand) ar fi de 1 euro, atunci toata lumea si-ar lua cel putin cateva.

In sens invers, cererea inelastica este faptul ca cererea nu se prea schimba la modificarea pretului.

Exemplu pentru cerere inelastica ar fi: painea. Daca pretul creste sau scade cu 10 procente sa zicem, cererea de paine ar fi cam aceeasi. Nu mananci mai multa paine, pentru ca pretul este mai mic sau mai mare rezonabil.

La fel este si la benzina, in conditii de economie normala (nu ma refer Romania), nu o sa inceapa oamenii sa mearga cu mai multe masini doar pentru ca a scazut putin pretul la benzina (sau a crescut).

Sper ca s-a inteles ceva...