| blackbutterfly51 a întrebat:

Imi puteti explica si mie un pic acest citat va rog :XDau funda!

,, Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte.
Dragostea nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul.
Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă. Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desfiinţa; darul limbilor va înceta; ştiinţa se va sfârşi; "

Răspuns Câştigător
| babygyrl a răspuns:

Cam greu de explicat de inseamana.Sa incep asabig grinumnezeu ne-a crea pe noi din dragoste, Noi avem datoria sa il iubim pe Dumnezeu si pe aproapelem sa il ajutam etc etc. Daca nu il iubesti pe aproapele nu il iubesti nici pe Dumnezeu, pentru ca pe aproape il vede si nu il iubim asa ca nici pe Dumnezeu nu avem cum sa il iubim, pe el nu il vedem, stim doar ca exista si ca are grija de noi.In citat este vorba despre dragoste, cele 7 virtuti ale ei:rabdare, etc, antonimele celor scris mai sus, adica:nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste etc etc. Ea se poarta frumos, nu se gandeste la rautate, la razbunare, la ura, ea este rabdatoare, binevoitoare, se bucura de adevar, adica nu exista nedreptate si minciuna in dragoste. Dragostea sufera, le crede pe toate, le rabda, etc etc... fundita?

1 răspuns:
mira
| mira a răspuns:

Dragostea ne facemai buni, mai rabdatori si mai intelegatori cu ceilalti. O iubire autentica innobileaza fiinta umana.