| Kimball a întrebat:

Imi puteti explica termenul de " ai figuri in cap" m-ai bine?

Răspuns Câştigător
| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Adică să fi practic nesimțit sau tupeist sau ambele, depinde de la caz la caz, de exemplu când dai o palma peste un fund gingaș, fata poate să îți spună ce figuri ai în cap, adică ai fost nesimțit și tupeist.

DISCLAIMER:Nu recomand să faci ca în exemplu.

| corolav a răspuns (pentru 1231242):

Acest conjunctiv al verbului „ a fi" se scrie corect „ să fii" ( deci cu doi de i).

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Corect este „Mai " bine și nu „m-ai" bine.
Acest „mai" este un adverb care ajută la formarea gradelor de comparație.
Mai bine, precum în cazul tău.
Forma „M -ai " este o combinație între pronumele pesonal „eu" în cazul acuzativ „ pe mine mă" și verbul „ a avea " în ipostaza de verb auxiliar, care ajută la formarea timpului perfect compus, la modul indicativ. Ex. ai văzut, ai cerut.
Deci: Pe mine m- ai văzut.

| Adry05 a răspuns:

Arogant, plin de el/a, care-i trateaza pe restul cu superioritate. Nu-s de acord cu ce a zis username, n-am auzit niciodata expresia folosita intr-un context de genu

| RobertMoon a răspuns:

Fitos, intr-un cuvant. Sau o persoana ingamfata, plina de ea.

| teo530 a răspuns:

Persoane nesuferite care se cred buricul pământului.