| damien a întrebat:

Imi puteti spune care sunt tarile francofone?

Răspuns Câştigător
Alte răspunsuri
61 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M@roc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albania...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Belgia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albania luxemburg, belgia etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Franta

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania, Albania, Congo, Franta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania, Luxemburg, Canada...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Canada, Luxemburg./...

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Franta, Canada, Belgia, Luxemburg, Congo, Liban, Romania, Maroc si mai multe de pe coasta de vest a Africii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Franţa big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Franţa, Algeria, Canada, Maroc, Belgia, Coasta de Fildeş, Tunisia, Camerun, Republica Democrată Congo şi Elveţia, Luxemburg şi Monaco, Andorrei, România, Polonia şi Republica Moldova, Continentul african, Coasta de Fildeş, Albania, Liban, Armenia,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albania

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritate tarilor sin lume sunt francofone inclusiv Romania, Canada...etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Franta, Belgia, Tunisia, Algeria, Madagascar, Haiti, Noua Guinee, Tahiti, Chad, Senegal, Congo, Coasta de Fildes, Vietnam, Benin, Burkina Faso, Burundi, Cambodge, Camerun, Monaco, Myotte, Ruanda, etc...in total sunt 53... dar cauta pe net si le gasesti pe toate big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Franta, romania

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albania

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania, Bulgaria, Monaco, Franta, Elvetia, Luxemburg, Belgia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Membrii Organizatiei Internationale a Francofoniei. OIF grupeaza 53 de state si guverne si 10 membri observatori, repartizate pe cinci continente, unite, aproximativ, de folosirea in comun a limbii franceze. Vorbita de 175 de milioane de persoane, limba franceza are statut de limba oficiala, singura sau cu alte limbi, in 30 de state si guverne membre OIF.
AFRICA CENTRALA: Burundi, Camerun, Republica Centrafricana, Congo, Congo RD, Gabon, Guineea Ecuatoriala, Ruanda, Sao Tomé si Principe, Ciad
AFRICA DE EST si OCEANUL INDIAN: Insulele Comore, Djibouti, Madagascar, Insulele Mauritius si Seychelles
AFRICA DE VEST: Benin, Burkina Faso, Capul Verde, Coasta de Fildes, Guineea, Guineea Bissau, Mali, Niger, Senegal, Togo
AFRICA DE NORD si ORIENTUL MIJLOCIU: Egipt, Liban, Maroc, Mauritania, Tunisia
AMERICA-CARAIBE: Canada, Canada (Nouveau-Brunswick), Canada (Québec), Republica Dominicana, Haiti, Sainte-Lucie
ASIA-PACIFIC: Armenia**, Cambodgia, Georgia**, Laos, Vanuatu, Vietnam
EUROPA: Albania*, Andorra*, Austria**, Belgia, Bulgaria, Communauté française de Belgia, Croatia**, Fosta Republica Iugoslava a Macedoniei*, Franta, Grecia*, Ungaria**, Lituania**, Luxemburg, Moldova, Monaco, Polonia**, Republica Ceha**, Romania, Slovacia**, Slovenia**, Elvetia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 53 de tari:Romania, Luxemburg, Elvetia, Bulgaria, Spania, Italia, Belgia...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sunt multe tari francophone dar na niste ex. spania, italia, belgia, portugalia, grecia etc

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tunisia

Alte răspunsuri