| allie_6155 a întrebat:

Imi puteti spune ceva despre Niobe la romani ca am de facut un proiect despre ea la latinasad si nu gasesc nimic

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Am să-ţi povestesc pe scurt legenda lui Niobe.
Niobe era regină, soţia regelui Amfion din Teba. Cei doi aveau şapte băieţi şi şapte fete.
La o sărbătoare a zeiţei Leto, Niobe a cutezat să ridice glasul împotriva ei. Copiii zeiţei, zeii Apolo şi Artemis (Diana), s-au răzbunat pe Niobe ucigându-i copiii, Apolo pe băieţi şi Artemis pe fete.
Niobe a împietrit pe loc de durere, transformându-se într- o stâncă ce arăta ca o femeie care plânge.
Dacă ţi-am fost de vreun ajutor, te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ Vei mai găsi aici povestirea altor legende şi altor lecturi interesante.