| AyameXx a întrebat:

Imi puteti spune si mie niste argumente (un text argumentativ) pornind de la expresia "Norocu-i dupa cum si-l face omul".
Am nevoie sa fac un text argumentativ si as vrea un model.

Răspuns Câştigător
| カルメン a răspuns:

Incepi cu parerea ta daca esti de acord au nu cu aceasta afirmatie de exemplu (exemplul meu) :sunt de acord cu aceasta afirmatie deoarece nu trebuie sa ne bazam doar pe noroc in viata pentru unele lucruri trebuie sa muncim si cu putin noroc putem sa le obtinem; ca sa devenim in viata ceea ce ne dorim trebuie sa invatam, sa muncim sa trecem prin anumite obstacole iar mai apoi sa culegem roadele muncii noastre nu putem astepta sa crestem si cand avem 25 de ani sa ne gasim imediat de lucru doar bazandu-ne pe noroc trebuie sa avem si o cultura cu ajutorul careia sa progresam. În concluzie, chiar dacă nimeni nu poate spune exact ce este norocul sau ce trebuie făcut pentru a l avea, cei mai mulţi vorbesc despre noroc ca despre ceva obţinut fără niciun merit şi fără nimic în schimb. Dar aşa cum nimic nu se obţine fără un preţ sau fără efort, putem afirma că norocul nu este altceva decât cea mai bună scuză pentru o aglomerare fericită de împrejurări.
sper ca te-am ajutathappy

| AlexStoica98 a răspuns (pentru カルメン):

Mersi si pe mine m-a ajutat big grin

3 răspunsuri:
| AyameXx explică:

Multumesc foarte mult ^^
Amandoua raspunsurile m-au ajutat foarte mult. Sper ca m-am descurcat si ca i-au nota mare happy

(super~~~ si eu sunt fana..defapt sunt fana DBSK all 5 ^^ AKTF~~ )

| Sparkzz a răspuns:

Trebuie sa ai in primul rand conectorii aia specifici : "in opinia mea", "cred ca ", "consider ca", "in primul rand" s.a.s.m.d... de ex:

Consider ca expresia "Norocu-i..." este una cat se poate de adevarata, stiind ca a fost transmisa din generatie in generatie. Acest enunt se refera la faptul ca fiinta umana isi alege propriul drum in viata si prin urmare isi croieste propria soarta. Nu stiu... mai infloresti si tu.

Succes! big grin (by the way imi place avataru' tau... si eu sunt fan JYJ ^^ keke)