| Radux a întrebat:

Imi puteti spune si mie niste romane de aprox. 100-150 de pag. pentru clasa a vi-a! De genul Micul print, Morcoveata, Print si cersetor etc.

6 răspunsuri:
| MissDi a răspuns:

Morometi,mica printesa, amintiri din copilarie, lecturile copilariei(sunt pentru ori ce clasa)

| faramatania a răspuns:

Charles Dickens(David Copperfield)
Mark Twain(Huckelberry Finn)
Jules Verne(Calatorie spre centrul pamantului, 200.000 de leghe sub mări, Copii căpitanului Grant)
R. L. Stevenson(Comoara din insulă)
O. Wilde(Printul fericit)
-------------------------------
Cireşarii(Constantin Chiriţă)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Intră pe http://lecturirecenzate.ro/ În partea de jos ai listele cu lecturi pentru clasa a VI-a, inclusiv romanele. Unele sunt povestite pe scurt chiar pe site-ul acela.

| Iяiηα a răspuns:

Singur pe lume de Hector Malot, Testementul incasului de Carl May, Piciul de Alphonse Daudet, La medeleni de Ionel Teodroeanu, Ciresarii-Constantin Chirita. Toate acestea le-am citit si trebuie sa recunosc ca mi-au placut mult. Sper ca te-am ajutat.

| pinkycarmen a răspuns:

Citeste tot ce poti de la Jules Verne.

| max123 a răspuns:

Salut Radux! Pentru clasa a 6a ai putea citi Moby Dick de Herman Melville. De asemenea iti mai recomand Comoara Din Insula.