| Sync793 a întrebat:

Imi puteti spune toti vulcani din toate contintele(Europa, Asia, Australia, Africa, America de nord, America de sud, Antarctida)?
Dau funda :X:X:X

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Incearca www.google.ro, ca nu musca!

| Flexx a răspuns:

Vulcanii lumii

Se gasesc multi vulcani in ''arcul de foc(albastru inchis) din Pacific'', care ur-

mareste placile tectonice de pe coasta estica a Asiei si cea vestica a celor 2

Americi.Vulcanii se aseaza la marginile placilor tectonice sau in apropierea lor

si in alte parti ale lumii.

Exemplu de vulcani:-Krakatau(in Indonezia)

-White island(in Noua Zeelanda)

-Etna,Stromboli,Vezuviu(in Italia)

-El Chichon,Paricutin(in Mexic)

-Mount St. Helens(in S.U.A)

-Mauna Loa, Kilauea(in Hawaii)

-Szakurajima, Fudzsijama(in Japonia)

-Katmai(in Alasca)

-Cotopaxi(in Ecuador)

Martinique)

-Surtsey(in Islanda)
Sper ca ti-am fost de ajutor!
Pa-pa.

| Sync793 explică:

rolling on the floor Am cautat pe Google si in ATLAS si am 10 la geografie. rolling on the floor

| donndracusor a răspuns:

Foloseste un ATLAS ca asa o sa ii inveti si tu happy