| Cristina516 a întrebat:

Imi spune si mie cineva regulile foneticii, va roooog... Am nevoie urgent, dau funda! PLEASE URGENT...

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| Rebela678 a răspuns:

FONETICA

Sunetul este cea mai mica unitate fonologica (cu care opereaza fonetica).

Litera este semnul grafic al sunetului.

corespondenta sunet-litera

ex.: mama 4 litere

4 sunete

Alfabetul este totalitatea litere 23423g621x lor dintr-o limba asezate într-o anumita ordine.

- alfabetul este format din 31 de litere: a, a, â, b, c, d, e, f, g, h, i, î, j, k, l, m, n, o, p, q, r, s, s, t, t, u, v, w, x, y, z.

Clasificarea sunetelor
¤ Vocale [V] -7: a, a, â, e, i, o, u.
¤ Semivocale [S] -4: e, i, o, u.

¤ Consoane [C] -23: b, c, d, f, g, h, j, k, l, m, n, p, q, r, s, s, t, t, v, w, x, y, z.

Grupurile de sunete

1. Diftong [V+S] - un grup de doua sunete rostit într-o singura silaba.

ex.: soa-re, oa-meni, coar-da, iu-te, mie-u-nat.

2. Triftong [S+V+S] - un grup de trei sunete rostit într-o singura silaba.

ex.: le-oai-ca, cioa-ra, Ioa-na.

3. Hiat [V+V] - un grup de doua sunete rostit în silabe diferite.

ex.: i-e, po-e-zi-e

SILABA este un sunet sau un grup de sunete care contine obligatoriu o vocala si se rosteste printr-o singura deschidere a gurii (un singur efort respirator).

Cuvintele monosilabice sunt cuvinte formate dintr-o singura silaba: ac, mei, ceas, sfânt, ceai, arc, nor.

Cuvintele plurisilabice sunt cuvinte formate din doua sau mai multe silabe: soare, rubrica, ambulanta, ambarcatiune.

ACCENTUL - pronuntarea intensa a unui sunet (vocala) dintr-un cuvânt.

- accentul se pune de la dreapta la stânga.

În limba româna accentul este liber silabele se numara de

la dreapta la stânga.

Reguli de despartire a cuvintelor în silabe

Regula I

- o consoana între doua, despartirea se face înaintea consoanei.

ex.: ma-ma

- exceptie fac grupurile de litere: che; chi; ghe; ghi.

Regula II
- doua consoane între doua vocale, despartirea se face între doua consoane.

ex: car-te

Exceptie la regula II
- în cazul în care prima consoana este una din literele: f, g, h, p, b, t sau v; iar a doua consoana: l sau r; despartirea se face înaintea celor doua consoane.

ex.: a-cru

Regula III
- trei sau mai multe consoane între doua vocale, despartirea se face dupa prima consoana.

ex.: pen-tru

Exceptie la regula III
- în cazul în care grupul de consoane este: lpt, npt, ncs, nct, nct, rct, rtf, stm sau ndv; atunci despartirea se face dupa a doua consoana.

Regula IV
- doua vocale care se rostesc în silabe diferite

ex.: fi-in-ta

Regula V
- o vocala urmata de diftong sau de triftong, despartirea se face înaintea grupurilor de sunete.

ex.: o-ua

Regula VI
- cuvintele derivate cu prefix si/sau sufix se despart în silabe tinând seama de acestea.

ex.: in- u-man

Regula VII
- cuvintele compuse se despart în silabe tinând cont de termenii care îi alcatuiesc.

ex.: drept-unghi

Cuvinte OMOFONE

- sunt cuvintele care se aud la fel si se scriu diferit

ex.: neam ruda

ne-am ortograma

Cuvinte OMOGRAFE

- sunt cuvinte care se scriu la fel si se pronunta diferit datorita accentului.

ex.: torturi - prajitura

torturi - pedepse - chinuri

| Cristina516 explică (pentru Rebela678):

Ce tare fix la asta m-am uitat inainte sa mi-l trimiti din care am inteles! Fix din asta ce tare!

| Rebela678 a răspuns:

File:///C:/Users/Gheorghita/Downloads/526547_302490979873937_1886270986_n.jpg

| Cristina516 explică (pentru Rebela678):

Nu merge! Trebuia sa fie cu albastru hasurat, sti? Of, ce ma fac?