| Hapciiu a întrebat:

Imi spuneti ce materii se fac la turism si alimentatie? Si la ce se da teze si bacul?

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

In primii doi ani faci materiile care le faci la orice profil, din clasa a 11-a nu mai faci chimie,fizica si biologie dar apare economia, la care vei da teza. Bacul il dai din Romana, Matematica si la alegere dintre Geografie sau Economie. Vei avea multe module despre agentii de turism, contabilitate, structuri de cazare etc.

3 răspunsuri:
| SakuraTheCherryBlossom96 a răspuns:

Romana,Mate,Fizica,Geografie,Biologie,Chimie,Sport,Engleza,Franceza,Istorie,Religie,TIC(Informatica) + anumite module care se schimba de la an la an.
Teza dai la Romana, Mate, Engleza(1 an sau 2 numai stiu)
Bacu dai la:Romana,Mate,Alegere dintre:Geografie, Economie, Logica, Psihologie, si o lb straina Engleza sau Franceza(la alegere) si Informatica parca.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La profilul "Servicii"/"Turism şi alimentaţie" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Pentru clasele 9-10 vezi materiile ( pe care le faci ) & nr de ore în Anexa 5 OMECT 5723/23.12.2003 de la linkul :
www.edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=4653

http://www.edu.ro/index.php/articles/6459

Pentru clasele 11-12 vezi şi ANEXA 4 la OMECI nr. 3412/16.III.2009 de la linkul :
http://eprofu.ro/tehnic/cadru-superior-tehnologica/

http://eprofu.ro/......ologic.pdf

Vezi şi materiile la care dai teză la linkul :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF