| Bogbogdan98 a întrebat:

Imi trebuie niste cuvinte din moldova, banat, muntenia, maramures, oltenia

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Moldova ( oghial = plapumă; prostire = cearşaf; ştioalnă= baltă; hulub = porumbel; cacadîr= măceş; calapăr = calomfir)), Banat ( rugă = nedeie, sărbătoare populară; frunce = frunte; poniavă= cîrpă rea, zdreanţă), Muntenia( canal = cişmea; ferentar = un fel de oştean pe la anii 1850); Oltenia ( sobă = odaie, camera de oaspeţi a caselor ţărăneşti; culă = veche casă ţărănească; zaibăr= vin producător; lubeniţă = pepene galben), Maramureş ( bruşi = bulgări de pămînt; copîrşeu = sicriu, coşciug)