| anonim_4396 a întrebat:

În căt timp pot învăța limba suedeză la nivel mediu? Avand in vedere ca nu fac meditatii ci doar invat prin intermediul unei aplicatii de pe telefon

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Cu aplicatia nu vei reusi sa stapanesti limba. Cauta cursuri pe Youtube si descarca niste carti in care este explicata si gramatica si vocabularul plus texte etc. Daca inveti sa zicem 4-5 ore pe zi, in 3-4 luni o sa te descurci.

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

As vrea sa te vad pe tine ca in 3, 4 luni ca imi vorbesti suedeza, in primul rand vorbim de vocabular care total diferit de lb romana, apoi gramatica, pronuntarea, in 3, 4 luni abia intelegi o conversatie, degeaba inveti 3, 4 ore daca limba nr1 e lb romana, daca nu o vorbesti o uiti, intervine monotomia, plictiseala, frustrarea

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Am zis ca poti, dar nu cu aplicatie. Stiu oameni care au invatat in 3 luni japoneza. Dar au invatat ca lumea, au avut carti si tutoriale video si audio.

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Invata tu ca sunt curios cat inveti in 3 luni, cum naiba uni dupa 12 ani de engleza nu stiu engleza? din cartii si tutoriale audio nu ajungi la nivel mediu., o limba se vorbeste in primul rand, faza cu japoneza in 3 luni e sf asa ceva in fapt nici spaniola nu o inveti in 3 luni, cum poti invata 3000 de cuvinte in doar 3 luni? numai vb de verbe, gramatica, sintaxa, pronuntare etc, cati din elevi din ro stiu engleza la nivel de b2? asta cu 3 luni sunt vrajeli apropo o limba o inveti toata viata inclusiv cea nativa de asta exista dex

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Doar sa fii Einstein laughing))))))))

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca einstein putea dar e sf in 3 luni sa inveti o limba, imi amintesc experienta in Spania desi stiu spaniola isi ia timp iar suedeza nu e usoara de aia recomand norvergiana, trebuie sa vb limba respectiva nu o vb o uiti

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Desi categoric nu ajungi la nici un nivel mediu cu suedeza in 3, 4 luni, trebuie invatate macar 3000 de cuvinte, 500 de verbe si conjugate,invatat gramatica, plus ca exista mai multe dialecte eu as merge pe norvergiana, cu norvergiana te descurci in suedia, norvergia, danemarca, nu este o limba usoara, in 1, 2 ani putem vorbi de nivel mediu, numai visati ca in 3 luni nu inveti multe

| wpetterssone a răspuns:

Cum eu am învațat bazele limbii române în 10 luni, așa ai putea învăța tu limba suedeză în 10 luni.

| LavyTheFox a răspuns:

Daca folosesti o aplicatie pe telefon, depinde de cat de mult timp petreci pe aceasta aplicatie si depinde cu cata intensitate percepi totul. De pe telefon e destul de complicat. Oricum, iti va lua destul de mult timp. La nivel mediu...as zice ca cel putin 1 an jumatate sau 2.