| inflicted a întrebat:

În cât timp se poate învăța limba italiană? A învățat cineva de aici singur? Din ce surse ați învățat? Câte ore pe zi?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Inveti primele 1000 cuvinte, cele mai populare, apoi inveti verbe, macar 100, cele mai populare, cu aceste cuvinte creezi mici propoziti, inveti sintaxa ca sa stii cum se formeaza o propozitie, pronunti cuvintele cu atentie, asculti desene animate, citesti mici poezi, vorbesti cu nativi https://www.conversationexchange.com/
Eu care cunosc limba Spaniola as ajunge la level b2 in 6 luni, 5 ore pe zi, in acele ore numa italiana atat

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde de tine in cat timp o inveti, unora le trebuie luni, altora saptamani sau mai putin. Surse: site-uri de pe care inveti vocabular (incepi cu cuvintele de baza), gramatica, expresii, reguli de pronuntie, citit/tradus texte, exercitii, tutoriale Youtube sau carti daca nu prea te pricepi sa umbli pe net. O ora, doua, cred ca sunt de ajuns, dar invata cat vrei/poti.

| 2EXA a răspuns:

Eu am invatat de pe DuoLingo. Este o aplicatie pe telefon., Am iubit aplicatia aceasta.Intr-adevar este din engleza in italiana, deoarece retin mult mai okay.
Invatam cam o ora pe zi sau depinde de cat de mult imi placea.
Aplicatia e super accesibila si are poze, intrebarile se repeta, ai un lvl up. Exista mai multe categorii pe care le parcurgi la fiecare, fiecare categorie are un nivel anume, la care poti sa revii oricand doresti tu sa mai recapitulezi.
mie mi-a placut la nebunie si chiar o recomand happy

| kanechy a răspuns:

De pinde de cat de receptiv esti si vointa pe care o ai, eu de ex o am pe sora mea care vb fluent italiana sotul ei fiind italian, ma inteleg foarte bine cu el tocmai de asta m-am ambitionat sa o invat si eu tocmai pentru ca devenise dificil sa comunc cu el, mi-a luat sincer cam o luna, dar invatand intensiv, o obligam pe sora mea sa nu vb in romana deloc cu mine astfel eram nevoit sa retin multe lucruri, apoi cand am reusit sa port o conversatie, totul venea de la sine, nu stiam perfect, insa incepeam sa ma prind mult mai usor! Acum vb 4 limbi, toate invatate prin aceeasi metoda, totul sa inveti prin reflex, ad tot ce faci, introdu in activitatea ta lucru asta, cel mai important e sa te auzi tu vb limba, o reti foarte repede, de asta e important sa porti multe conversatii! O sa para nebuneste, dar eu cand incercam sa port conversatii imaginare doar pentru a vb limba, devenea stupid, asa ca am schimbat putin metoda, invatam poezi, fragmente din carti in italiana (cazul tau) franceza, germana, rusa, si lerosteam prin casa. Acum depinde de tine, cum percepi tu lucrurile, metoda asta nu e noua, multi cred ca fac asta, din nevoie inveti,