| coolgirld a întrebat:

In ce clasa este mai usor a5a sau a6a?

Răspuns Câştigător
| LoveForShania a răspuns:

Pai nu ar fi mai usor in niciuna. Este greu in ambele. Din punct de vedere al materiilor in clasa a5a este mai usor, pentru ca clasa a5a este conceputa ca si o recapitulare a claselor primare (in special clasa a4a), doar in sem. 2 este totul nou, iar in sem. 1 este mai mult o recapitulare. Din punct de vedere al mediului in clasa a6a este mai usor, deoarece in clasa a5a nu esti obisnuit cu acei multi profesori, cu diriginta, in clasele primare invatatoarea iti mai accepta acele,, nazbatii'' si greseli, dar in clasa a5a profesorii sunt altfel, hotarati si severi, pentru ca nu iti accepta orice, aproape nimic.

Deci sunt la egalitate, dar daca o luam dupa invatatura clasa a6a e mai grea, la matematica geometria e la greu + fizica pe care eu o urasc. La romana baga sa descrii sau sa caracterizezi cu multe multe liniute, pas cu pas, totul!
Deci a6a e mai greu mai ales la matematica, pentru ca pe aia trebuie sa o inveti mai mult, deoarece e legata cu fizica, si daca nu stii unitatile de masura nu vei sti niciodata fizica in clasele celelalte, deci clasa a5a e destul de importanta.

Inceputul este intotdeauna unul important pentru a putea ajunge la sfarsit.

19 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta ca clasa a 5-a ti se va parea mai grea insa nu este deloc complicata, doar ca nu o sa mai fie invatatoarea. Dar daca vei avea niste profesori buni si intelegatori a 5-a e foarte usoara, iar in a 6-a deja profesori se asteapta la mai mult. Deci a 5-a e mai usoara.

| Loveisin a răspuns:

A5a

| saiukarra a răspuns:

In clasa a VII-a

| maduts a răspuns:

Eu zic ca in a 6 pentru ca in clasa 1 inveti a 2 repeti a 3 inveti a 4 repeti a 5 inveti iar a 6 repeti si asa mai departewinking

| caracatita a răspuns:

A 5-a parerea mea

| Lor3naXD a răspuns:

A 5 a.In a 6 faci fizica iar biologia e mult mai complicata deoarece inveti despre animale.La matematica faci numerele negativecrying...
Oricum daca inveti bine si ti-ai fixat ok cunostintele din clasa a 5 a va merge foarte fain. Succes!

| katy2010 a răspuns:

Mie mi-a placut mai mult in clasa a6-a, si mi s-a parut si mai usor de cat in a5-a.materia parca e mai usoara...

funda?big grin

| marya a răspuns:

A 6a

| zαмвєѕтє a răspuns:

Pai in clasa a5a este cel mai usorlove struck din a6a incepe fizica si etc, oricum eu iubesc fizicalove struck de clasa a5a este cea mai usoara dupa parera mea

| DiAnne_8069 a răspuns:

Depinde. Unui copil care invata foarte bine i se pare usor in ambele clase, dar altuia, care nu invata, i se pare ca totul este foarte greu. Unui copil normal i se poate parea ca in clasa a VI-a este mai greu, deoarece creste dificultatea materiilor si profesorii se asteapta la mai multe din partea lor. Sper ca te-am facut sa intelegi.

| Gizăz a răspuns:

E na mă „180398" se plânge ca face numere negative. rolling on the floor))))))) Prietene... stai să ajungi în a 12a să faci limite şi funcţii. Auzi, numere negative. laughing))

| melissuk a răspuns:

Eu am trecut acum intra a6a si mi se pare usor iar intra 5-a era foarte usor

| Stefanaaa a răspuns:

A 5`a. E muult mai usoara. Atunci prima saptamana faci cunostinta cu profii, la inceput, intre semestre, la sfarsit si pe langa vacante e super simplu. Deci faci doar jumatate de an. Si e materie simplawinking.

| sensesDelight a răspuns:

În a 6-a este cel mai ușor. Și ca să nu zici c-am dat un răspuns la ștou` am să-ți zic și de ce. Profesorii sunt mult mai ocupați cu elevi noi-veniți, de-a 5a, și cu cei care au teze importante pentru clasa a 9a, adică a 7a și mai ales a 8a.
Mai e și faptul că a 5a și a 6a sunt considerate clase de acomodare, dar orice profesor e curios de cunoștințele copiilor din a 5a și-i stresează. În a 6a nu mai are prea mari curiozități. ^.^

| davidwarner a răspuns:

In clasa a6a, sunt materii noi, in plus in clasa a5a profesorii considera ca inca te acomodezi cu gimnaziul.

| coolgirld explică:

Multumesc nu ma deranjeaza fizica si matematica chiar imi place. in a5a mi s-a parut greu la romana cu cazurile substantivelor, modurile si timpurie verbelor.

| Iulika96 a răspuns:

Pai ar fi usor in amandoua, dar in a 5a ai profesori noi si trebuie sa te obisnuiesti cu ei.In a 6a ai materii noi pe care trebuie sa le inveti. Dar mai greu e in a 5a, cel putin pana te acomodezi.

| coolgirld explică:

Buna era curioasa cum e in clasa a 6a e super din punctul meu de vedere fizica seamana cu matematica, si muzica e mult mai frumoasa. e usor si multi ziceau de profesoriconosteam de dinainte si nu-i i din a 5a eu i am probleme cu ei. dar totusi sa recunoastem cai mai usoara a 6a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este mai usor in clasa 5a