| saturday10 a întrebat:

In ce clasa se discuta la romana despre cosmogonie? Ma refer ca se dezvolta subiectul asta la un nivel mai ridicat si in ce opere e prezent acest motiv?

Răspuns Câştigător
| fanernest123 a răspuns:

Bună!
Cosmogonia este prezentă, spre exemplu, în „Luceafărul" de Mihai Eminescu. Depinde de profesor, dar despre cosmogonie o să vorbiți mai mult în clasa a 12-a pentru Bacalaureat.

| saturday10 explică (pentru fanernest123):

Sunt clasa a 10-a si am de facut un discursc de 3-5 minute despre motivul cosmogoniei. A dat la fiecare cate un motiv (de ex. iubirea, sacru si profan) si mie mi-a picat astalaughing. Acum nu stiu ce as putea zice despre asta... o sa ma uit peste poeziile lui Eminescu si sper sa gasesc ceva bun, mersi mult, oricum.

2 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

De obicei la liceu, incepand cu clasa a 9-a, vei studia mai detaliat aceasta tema, in special in operele lui Eminescu (Luceafarul, Scrisoarea 1, Rugaciunea unui dac, etc).