| Monyyyyy a întrebat:

In ce domenii se poate utiliza motorul asincron trifazat?

Răspuns Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Se folosesc într o gama larga de aplicații, însă cu precădere la mașini-unele și mașinării industriale, ascensoare și alte instalații de ridicat, - in aplicațiile unde turația motorului nu trebuie sa varieze în funcție de sarcina aplicata, ci trebuie sa rămână constantă.

Acest tip de motor poate activa și ca frână electromagnetica sau generator electric, fără nici o alta modificare.
Explicația o găsești în link-ul de mai jos, la Regim de funcționare:

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Motor_asincron

1 răspuns: