| alexandrabacau97 a întrebat:

In ce limba a fost scrisa Biblia?

Răspuns Câştigător
| Dudău_Aura_1992 a răspuns:

La origine, Vechiul Testament a fost scris în ebraică, iar Noul Testament în greaca veche.
În secolul III î.H., 72 de învăţaţi evrei au tradus Biblia în întregime în limba greacă. Această versiune s-a numit Septuaginta şi e considerată al doilea original al Bibliei, precum şi textul revelat (cartea de căpătâi) al ortodoxiei.
După 600 de ani, în secolul IV d.H., Biblia a fost tradusă în limba latină, versiune numită Vulgata şi socotită textul revelat al catolicismului.
Există şi Textul Masoretic, socotit cartea de căpătâi a protestantismului, dar chiar şi pentru mulţi catolici.
Dacă vrei nişte texte plăcute, pentru timpul liber, dă click pe http://lecturirecenzate.ro/!

17 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Vechil testament în ebraică!
Cu Noul Testament și textele sale, sunt ceva probleme, privind prima limbă, în care a fost scris, fiecare text în parte!
Dacă toate au fost scrise în greacă, pentru prima dată, și cum greaca, era vorbită în Grecia și nu în zona Palestinei etc

| InnocentSmile a răspuns:

Biblia a fost scrisa in greaca[prima biblie]...si pe urma a fost tradusa pentru fiecare tara in partehappy

| MasterGoldX a răspuns:

Ebraica

| ByankaLyana a răspuns:

Biblia a fost scrisa in ebraica.Eu am citit-o pe toata.Te rog funda

| Papusik a răspuns:

La origine, Vechiul Testament a fost scris în ebraică, iar Noul Testament în greaca veche.

| Raluka98 a răspuns:

Cred ca ebraica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ebraică.

| lifeForJesus a răspuns:

Biblia a fost scrisa in trei limbi: Vechiul Testament a fost scris in ebraica si aramaica, in timp ce Noul Testament a fost scris in greaca.

| DANI_1590 a răspuns:

In ebraica.

| OvidiuNumeDeTractorBack a răspuns:

Dupa cum stii si tu, sunt mai multe religii, mai multe biblii, biblia a fost scrisa si tradusa de mai multe ori, incat adevaratele cuvinte lipsesc. Din cate imi aduc aminte, prima biblie a fost scrisa in ebraica

| foca_3903 a răspuns:

In ce limba? nu stiu Moise a scris primele carti din biblie, nu stiu daca in ebraica aveau evreii dezvoltat atunci vreun alfabet nu cred ei nici macar nu existau ca natie cand a scris Moise primele carti... debea urmasul lui Moise ai duce in canaan duba aia vine saul, Regele David etc. ma indoiesc ca ebraica...insa da pe urma au fost trnascrie normal in ebraica. in fine

| Dudău_Aura_1992 a răspuns (pentru foca_3903):

În ebraica veche sunt scrise cărțile Vechiului Testament, dar cu alfabet fenician. Alfabetul folosea doar consoane ( 22 la numar).

| danielagalati a răspuns:

Toate limbiile cred. fundita?

| Sanela a răspuns:

In limba greaca

| beea22 a răspuns:

Evreica
laughing cred nu stiu da asta ar trebui sa fie

| Dudău_Aura_1992 a răspuns:

Ebraică veche- Vechiul Testament, greacă (dialectul comun)- Noul Testament. Limba vorbită de Iisus era aramaica

| Sima_Mariana_1964 a răspuns:

Ebraica