| anonim_4396 a întrebat:

In ce secol a trait Mihai Eminescu? E adevarat ca era contemporan cu Creanga?

16 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Da, si daca nu ma insel, Eminescu i-ar fi dat impulsul lui Creanga sa-si scrie amintirile! De la ei [Creanga, Eminescu, Slavici si Caragiale] s-au dedus adjectivele urm : eminescian, caragialesc, crengist si slavician.

| Parintele a răspuns:

Secolul 19 a trait si da, era contemporan cu Creanga.

| Irina a răspuns:

Asta e buba la literatura romana predata in scoli. curentele literare si scriitorii nu sunt predati in ordinea istorica, sa poata fi localizati mai usor si invatati mai lesne. asa am face mai usor legaturile si am vedea cum s-au influentat unii pe altii.

| cîrne a răspuns:

Intamplator au fost si prieteni, mihai eminescu(1850-1889) avand un puternic impact asupra lui creanga (1839-1889), el fiind cel care l-a convins pe creanga sa-si asterne pe hartie povestirile

| cîrne a răspuns:

Silvia, scuza-ma, dar ce s-a mai intamplat prin sec IXX, ca eu n-am auzit de el

| Silvia a răspuns:

A trait in secolul IXX, si da, era cotemporan cu Creanga din moment ce au si murit in acelasi an laughing

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Atat eminescu cat si creanga au trait in sec 19 si da au fost contemporani...au murit si in acelasi an. happy

| ingeras14 a răspuns:

A trait in secolul 19raised eyebrows. Si da este adevarat ca era contemporan cu Creangaraised eyebrows.

| cutza a răspuns:

Da, si desi Creanga era mai mare(dupa ani) el ii spunea lui Eminescu "badita Mihai"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cei patru clasici... Eminescu, Creanga, Caragiale si Slavici...cu Creanga era si prieten

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citi ani a trait Mihai Eminescu

| sivuelena a răspuns:

In secolul 19 si au fost chiar prieteni

| gabyTzu68 a răspuns:

Sec.19 si nu numai ca a fost contemporan cu Creanga, dar au fost chiar si buni prieteni, ei intalnindu-se deseori la bojdeuca lui Creanga din Iasi...

| siriyius112 a răspuns:

Mihai Eminescu a trait in secolul 18 si a murit tot in secolul 18 si a trait 32 ani