| RainboyDash a întrebat:

In ce triunghiuri este valabila formula lui Heron?

10 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Formula lui Heron este o expresie matematică prin care se poate calcula aria unui triunghi oarecare.

| andrei1237 a răspuns:

Buna.
Formula lui Heron este valabila in toate tipurile de triunghiuri.
Pa, pa!

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Formula lui Heron este atunci cand ai lungimile laturilor si atunci o si folosesti. Presupunand ca esti in clasele gimnaziale, trebuie sa retii ca o aplici in triunghiurile oarecare cand ai lungimile laturilor. Nu te speria nu este grea.
1. p=P/2 unde P este perimetrul triunghiului.
Aria=sqrt(p(p-nr1)*(p-nr2)(p-nr3) unde sqrt radical si nr1, nr2, nr3 lungimile laturilor triunghiului.

| ReusxD a răspuns:

Este valabilă in toate tipurile de triunghiuri.

| xCascavaalProblemex a răspuns:

Formula lui Heron este o expresie matematică prin care se poate calcula aria unui triunghi oarecare. Formula nu este recomandata atunci cand laturile nu sunt numere naturale.
Dacă ABC este un triunghi oarecare, de laturi a, b și c. Atunci aria sa este dată de formula:

unde reprezintă semiperimetrul triunghiului dat.
Demonstrare [modificare]

Asta e cea mai scurta forma la care se poate ajunge calculand membrul drept din (1). Acum sa aducem cumva la aceasta forma formula A_Delta ABC = (a*h)/2, unde h = AD este inaltimea triunghiului oarecare ABC, iar a, baza acestuia. Deci daca aratam ca (a*h)/2 = (2), formula lui Heron este demonstrata. Dar cum se calculeaza inaltimea h astfel incat ea sa depinda doar de valorile lui a, b sau c? Vom incerca sa explicitam h in cele doua triunghiuri dreptunghice formate: ABD si ADC. Aplicam Teorema lui Pitagora in fiecare caz.Notez latura DC cu x. Avem: In triunghiul ADC, m(D)=90 grade. Avem ca h^2 = b^2-x^2, cu DC in BC. In triunghiul ABD, m(D)=90 grade, iar h^2 = c^2 - (a-x)^2, unde a-x = BD. Cum patratul inaltimii are doua echivalente, acestea din urma vor fi egale intre ele.

| Ellena27 a răspuns:

Forumula lui Heron este valbila in toate tipurile de triunghiuri.

| BruthalHeart a răspuns:

Orice fel de triunghi

| stefytzasmekerytza99 a răspuns:

Orice fel de triunghiuri!

| AdalcisaCabalortă a răspuns:

Oarecare

| Madalin_Andrutza_Te_1997 a răspuns:

Este valabil in orice fel de triunghiuri