| Diiana232997 a întrebat:

In ianuarie am implinit 18 ani, am facut cerere pentru alocatie fiind inca la scoala, dar nu am mai primit de atunci. Ce ar trebui sa fac? Mentionez ca am terminat clasa a 12a.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Alocatia nu se mai da daca ai implinit 18 ani.Ce ar trebui sa faci? Sa muncesti daca nu ai bani.

| Diiana232997 explică (pentru darrio2007):

Alocatie se da daca ai implinit 18 ani si inca esti la scoala, daca nu esti informat nu mai vorbi degeaba!

| darrio2007 a răspuns (pentru Diiana232997):

Papusa,nu vorbi degeaba doar pentru ca asa vrei tu.Sa mai ai bani. Citeste aici:
ART. 1
(1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
(2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
(3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.
(4) Tinerii prevăzuţi la alin. (3) care repetă anul şcolar nu beneficiază de alocaţie de stat, cu excepţia celor care repetă din motive de sănătate, dovedite cu certificat medical.
ART. 2
Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii şi copiii cetăţenilor străini şi ai persoanelor fără cetăţenie rezidenţi, în condiţiile legii, în România, dacă locuiesc împreună cu părinţii.
ART. 3
(1) Cuantumul alocaţiei de stat pentru copii este de 40 lei lunar şi se majorează anual, prin hotărâre a Guvernului**), la propunerea Ministerului Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale.
(2) Titular al dreptului la alocaţie de stat pentru copii este copilul.
Sursa:http://www.ajps-cj.ro/L61.htm

Punctul 3 te intereseaza cel mai mult.

| darrio2007 a răspuns (pentru Diiana232997):

P.S. Tu ai terminat scoala.

| Diiana232997 explică (pentru darrio2007):

Papusel, eu am implinit 18 ani in ianuarie, scoala am terminat-o in iunie, corect era sa primesc alocatie in februarie, martie, aprilie, mai, iunie chiar daca am implinit 18 ani deoarece eram la scoala.

| Diiana232997 explică (pentru darrio2007):

Ce nu se intelege de ce am zis? Am zis clar ca nu am primit pe lunile in care inca eram la scoala.

| 愛日本 a răspuns (pentru Diiana232997):

Si daca nu ai primit de atunci, nu crezi ca e deja prea tarziu?

| Diiana232997 explică (pentru 愛日本):

Puteai spune asta de la inceput.Da, probabil e prea tarziu.

| darrio2007 a răspuns (pentru Diiana232997):

Asta spui acum.Dar in intrebare, nu.

| 愛日本 a răspuns:

''Mentionez ca am terminat clasa a 12a.'' tu cum esti inca la scoala?
Odata cu terminarea liceului nu mai primesti alocatie.

| Diiana232997 explică (pentru 愛日本):

Nu am intrebat de ce nu mai primesc dupa ce am terminat liceul! Am intrebat de ce nu am primit dupa ce am implinit 18 ani desi eram inca la scoala! Nu mai faceti pe desteptii daca nu ati inteles

| 愛日本 a răspuns (pentru Diiana232997):

Ok,daca tu esti atat de desteapta si noi ceilalti suntem prosti de ce nu iti rezolvi singura problema?

| Diiana232997 explică (pentru 愛日本):

Nu am zis ca sunteti prosti, nici ca eu sunt desteapta. Am intrebat sperand ca este/a fost cineva insituatia mea. Am reactionat asa pentru ca nu ati citit cu atentie ce am scris.