| Dyana14 a întrebat:

In legatura cu schimbarea programei pentru bacalaureatul 2020, ce lectii nu mai sunt incluse la examenul de ISTORIE si ROMANA? Am inteles ca bacul se va da cu materia predata pana pe 12 martie, data la inceputul careia s-au inchis scolile. Ajutor, imi poate spune cineva?

Răspuns Câştigător
| Zorn a răspuns:

Eu stiu ca nu intra nimic din semestrul al II-lea:

In semestrul al II-lea, la romana se studiaza: Ion Barbu, Nichita Stanescu, Morometii, Iona, Femeia in rosu/Zmeura de campie (filologie doar), Marin Sorescu, Mircea Cartarescu (Levantul).
La istorie, pe semestrul al II-lea, avem:
-Romania postbelica. Stalinism, national-comunism si disidenta anticomunista
-Spatiul romanesc intre diplomatie si conflict in Evul Mediu si la inceputul modernitatii
-Romania si Concertul European; de la "Criza orientala" la marile aliante ale secolului XX
-Romania in perioada "Razboiului rece".

| Dyana14 explică (pentru Zorn):

Pe site ul ministerului scrie clar ca o sa fie materia pana pe 11 martie.Nu inteleg..Noi oricum aveam deja predat inaintea programei cam toata materia de bac, tocmai de asta nu stiu care sunt si care nu.

| Dyana14 explică (pentru Zorn):

Sunteti bine informat in legatura cu faptul ca nu se da nimic din sem 2?

| Zorn a răspuns (pentru Dyana14):

Deci, ministra asa a spus. Ca nu va intra materia din semestrul II. Normal, ceea ce am enumerat eu mai sus ar trebui sa fie materia din semestrul II, pentru ca exista o planificare si o programa care trebuie urmata. Lectiile acelea nu intrau nici la simularea din martie, ca urmare, se considera inca "nepredate", deci din ele nu ar trebui sa dam bacul. Acum sa vedem ce completari vor mai aduce de la minister.

| Zorn a răspuns (pentru Dyana14):

Https://www.portalinvatamant.ro/......-9306.html

S-a afisat programa, se pare ca, totusi, intra Barbu si avangardismul.

7 răspunsuri:
| Elelei a răspuns:

Pai nu e clar? Ce nu s-a predat, e exclus.

| Dyana14 explică (pentru Elelei):

..Noi o aveam deja predat inaintea programei cam toata materia de bac, tocmai de asta nu stiu care capitole ar fi trebuit de fapt sa fie pana pe 11 martie.

| Justme32 a răspuns:

Salut, din câte am înțeles din gura ministrului educației, vei da BAC-ul în sesiunea de toamnă. Cu mențiunea că variantele online pentru exerciții nu mai sunt valabile dat find semestrul care nu se ia în calcul. Așadar vei da BACul legat de mâini și legat la ochi. Învață cât poţi și jale de generaţia asta de sacrificiu. Curaj măcar voi