| RAY a întrebat:

In limbajul de zi de zi este important sa cunoastem gramatica limbi respective?
Cu ce anume ati inceput cand ati invatat o limba straina?

19 răspunsuri:
| GoldenZenith a răspuns:

Da, ca să poți exprima corect ceea ce vrei să transmiți atunci când vorbești limba respectivă.

Cuvintele uzuale, gramatica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mereu am inceput cu gramatica, asa stiu ca vorbesc cum trebuie. Orice limba se invata cu gramatica ei alaturi. Insa nu exclusiv.
Altfel inveti limba doar papagaliceste.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Da,dar daca te apuci de gramatica o sa isi vine sa renunti la invatat, prea multe regulii

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Da.
Cu formulele de salut si prezentare.

| Kiwibibilă a răspuns:

Nuu, eu am invatat spaniola de la televizor fara sa am habar si cum se scriu cuvintele, daramite regulile de gramatica.

| RAY explică (pentru Kiwibibilă):

Si eu la fel, inteleg dar nu stiu sa scriu, citesc, vorbesc

| Tess a răspuns:

Gramatica este foarte importantă în orice limbă, mai ales în a ta. Vorbesc italiană și engleză fluent (am locuit în Italia și Anglia). Am învățat de mică, de la televizor. Am înțeles mai întâi, pe urmă am început să vorbesc. Dar, dacă vrei să ai conversații informale, înveți fraze exacte cât să te descurci. În general oamenii te vor înțelege. Ce recomand eu cel mai mult este cititul cu voce tare în limba ce vrei să înveți. Nu contează că nu e corect. Doar 10-15 minute pe zi te ajută extraordinar. Numai cu practică se poate învăța. Baftă.

| RAY explică (pentru Tess):

Si prin citit poti dobandi gramatica sa inteleg?

| Tess a răspuns (pentru RAY):

Absolut! Mai ales dacă ești atent la ce citești. Dar practica este mama invățăturii.

| RAY explică (pentru Tess):

Multumesc de recomandare, eu inteleg engleza dar nu stiu sa fac propoziti, sa scriu, nu prea inteleg ceea ce citesc

| Tess a răspuns (pentru RAY):

Cu multă plăcere. Așa eram și eu. Habar nu aveam să vorbesc, dar asta pentru că mi-era rușine să deschid gura. Du-te pe un site de prietenii între străini (în engleză) și o să vezi ce mult înveți. Nu știu niciunul, dar sunt sigură că sunt. Baftă. O să vezi că o să reușești. Engleza este un Atu extraordinar.

| RAY explică (pentru Tess):

Poate pe viitor, acum invat Limba Germana =gramatica ei

| alexsil05 a răspuns:

Asta e important (presupun ca esti barbat in toata firea, nu?) sa stii gramatica. Si fara ea, poti vorbi aproape orice limba. Gramatica este partea "Complexa" a limbii vorbite.

O limba se poate invata si fara Gramatica. Asta ii sigur.

In primul rand cu ''spelling-ul''. La varsta de 7 ani stiam sa vorbesc, cat de cat engleza. La scoala (prima oara cand am invatat engleza la scoala) am invatat gen alfabetul, cum se rostesc literele (in engleza).

La varsta mea (15 ani) stiu sa vorbesc engleza aproape perfect.

| RAY explică (pentru alexsil05):

Si fara ia sau ea? ea nu e doar cand vorbesti de un personaj feminim?

| alexsil05 a răspuns (pentru RAY):

Fara gramatica poti vorbi. Daca inveti lucrurile de baza ale limbii, o poti vorbi, dar nu si intelege ce sunt alea adjective, verbe etc.

| RAY explică (pentru alexsil05):

Ce sunt alea lucrurile de baza ale limbii?

| alexsil05 a răspuns (pentru RAY):

Lucrurile de baza ale limbii sunt:
-alfabetul
-fonetica
-scrierea

Gramatica consta in:
-Parti de vorbire
-Sintaxa
-Genurile Epice/Lirice etc.

| AnonimCuDiploma a răspuns:

Limbii *

| RAY explică (pentru AnonimCuDiploma):

Nu inteleg de ce e cu doi de i desi vorbim de o singura limba, hai daca era vorba de doua limbii intelegeam, complicata gramatica, trebuie sa invat si gramatica limbii germane o sa mor