| cipailina a întrebat:

In povestea 'Ciobanila' de Vasile Voiculescu, care este mesajul lecturii? Ce ne transmite aceasta poveste?

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

In aceasta opera, scriitorul îsi propune sa sondeze "sufletul" animalului si de aceea aflam ce gândeste câinele despre copii si despre învatator, dar oamenii sunt raportati la lumea cunoscuta de Samson: curtea scolii este "târla" în care stau copiii — mieii paziti de baciul lor, învatatorul. Nu lipseste nici elementul fabulos, caci Samson e vazut de copii asemenea unui Fat-Frumos din basmul "cu Greul-Pamântului si Usurelul-Pamântului", iar prin inversarea regnului animal cu cel uman, "povestea câinelui începe chiar sa semene cu drama unui om lovit de amnezie care «învata» lumea din nou si-si recapata memoria" (Elena Zaharia Filipas).

Sursa: http://www.inffo.ro/......lescu.html - al 10-lea paragraf

4 răspunsuri:
| KimK a răspuns:

Lol.vrei sa iti facem tema? straight face

| cipailina explică (pentru KimK):

straight face 'Lol' ce tema? Nu inteleg nicicum povestea asta. Nu inteleg ce ne trasnmite. Care-i rostul ei?!
Daca ai banuieli despre o intrebare (credeai ca-i tema mea), prima data intreaba de ce vreau sa stiu acel lucru... nu sa 'lol' directwinking

| iulian214 a răspuns:

Care are caracterizarea personajului eponim al textului?
dau funda

| cipailina explică (pentru iulian214):

Ce funda sa dai? Nu-i intrebarea ta.