| LolNope a întrebat:

In primul rand, sper sa va faceti timp sa cititi tot, chiar daca este destul de mult si va multumesc anticipat tuturor celor care o vor face.

In al doilea, as avea nevoie de niste sfaturi.

Eu sunt in clasa a 7 a, si vreau sa urmez o clasa de chimie-biologie la liceu.

Problema este ca nici unul din liceele din orasul meu nu ma multumeste, unul fiind cat de jos posibil, cu elevi fumand, chiulind si drogandu-se, care nu au ce altceva face decat sa injure profesorii, care au renuntat de mult la a-si mai da silinta.

Altul, la profilul meu are doua profesoare de cea mai joasa speta, de chimie si biologie.Eu,vrand sa urmez medicina, am nevoie de aceste materii mai mult decat orice.

Iar ultimul, este cel "de fite", unul in care se fumeaza si se drogheaaza la fel ca in primul, insa, deh', ala are uniforme si profesori care, daca nu le dai ciubucul, nu-ti dau nici media 5, nu conteaza cat de bine stii.

Daca va intrebati de unde stiu, ei bine, tot orasul stie, de la cei de clasa I, pana la oamenii de 60 de ani.

Eu, imi doresc foarte mult sa invat la liceul Stefan Cel Mare sau Petru Rares, din Suceava, unde stiu ca sunt profesorii excelenti, unde anul acesta, au picat doar 2, respectiv 3 elevi bacul.

Problema este ca nu ma lasa mama, zice ca nu vrea sa stau la camin din clasa a 9 a, insa caminele sunt foarte stricte, se invata, mi-au zis-o toti prietenii care sunt acolo.

Cum pot sa o conving, avand in vedere ca Suceava nu este departe de orasul meu, fiind la doar 30 de km distanta.

7 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Spune-i mamei tale ca asta e alegerea ta nu a ei iar ea ar trebui sa te sustina in tot ceea ce faci.winking
ce. ea nu iti vrea binele?
mai de graba ii este teama sa te lase sa pleci mai departe ca sa zic asa.

| Anda1197 a răspuns:

Scumpa de unde esti?

| metalheart a răspuns:

Salut! problema ta este putin cam delicata. si eu am intrat anul acesta la acest profil si stiu cat de importante sunt materiile chimie respectiv biologie, dar si liceul pentru ca sunt atatea licee cu acest profil dar asta nu inseamna ca profesorii sunt pregatiti sa formeze viitori medici sau chimisti, fiindca si liceul este o baza destul de importanta in ceea ce vrei sa urmezi.citind intrebarea ta mi-am adus aminte de unii colegi care aveau aceeasi problema ca si tine. parintii nu doreau sa mearga la un liceu din anumite motive. nu esti singura in acesta situatie.
Dar ceea ce vroiam sa-ti spun este ca mamei tale ii poti spune cat este de bine pentru tine ca viitor medic sa urmezi liceul din Suceava, deoarece doar acolo vei putea fi cu adevarat pregtita pentru aceasta facultate. explica-i ca liceele din orasul tau nu te pot pregati suficient, iar caminul nu este de speriat. si ce daca stai din primul an. cati elevi nu o vor face? explica-i ca atat timp cat la camin este strictete, este mai bine pentru tine. daca nu o convingi, poti cauta o femeie care sa te tina in gazda. sunt multe pensionare care tin elevi in gazda.
Iti doresc mult succes atat in convingerea parintilor, cat si la scoala. imi cer scuze daca raspunsul a fost lung dar sper sa te ajute sa-ti convingi mama.

| MarianFCD a răspuns:

Andreea, in primul rand trebuie sa stii ca nu exista liceu in care sa nu se bea, sa se fumeze sau chiar mai rau, sa se consume droguri. Am trecut si eu anul trecut prin toate emotiile astea cu liceul, dar trebuie sa-ti spun ca n-ai de ce sa iti faci griji, e chiar mai usor ca la generala. Nu spun asta si din punct de vedere al relatiilor cu viitorii colegi, care sigur nu ii vor face uitati pe cei din generala. Cea mai buna alegere este cea pe care o ai si tu ca favorita, aceea de a pleca la in Suceava, la un liceu de Doamne-ajuta. Parintii trebuie sa-i convingi, doar este viata ta si de asta depinde viitorul tau. Mult succes si sper sa depasesti faza asta cu brio!

| darkrider a răspuns:

Daca mama ta doreste tot ce e mai bun pentru tine, se va documenta si dansa, si iti va face pe plac.

| sunrise a răspuns:

Pai care ar fi problema dk ai face naveta? dk iti doresti atat de mult.nu intarzi mai mult de 40 de min.sunt 30 de km.si eu am facut naveta zilnic si nu a fost nici un fel de problema.Atunci poate ar fi de acord si parintii.Bafta

| 6081997 a răspuns:

Eu zic ca e vorba despre binele si viitorul tau ar trebui sa inteleaga. Daca tu iti doresti asta ar trebui sa accepte. Scuza-ma ca te intreb, dar in ce oras locuiesti?